Fotografie opitých ruských regrútov, ktorí sa pri odchode z domova bijú a potácajú vytvárajú pochybnosti o účinnosti Putinovej „čiastočnej mobilizácie“.
Podľa Financial Times sa západní a ukrajinskí analytici zhodnú, že tieto posily nedokážu dodať nový dych ruskej ofenzíve. Je ale možné, že posilnia obranné pozície, ktoré si Rusko potrebuje udržať.
Krátkodobo sa veľa nezmení
Analytici podotýkajú, že regrúti majú minimálne vojenské skúsenosti. Aj v prípade, že prešli základným výcvikom sa tak často udialo pred desaťročiami. Avšak tieto posily sa môžu na Ukrajine objaviť už o pár týždňov. Kyjev odhaduje dva mesiace.
Hlavnou destináciou brancov by mali byť obranné pozície na juhu a východe Ukrajiny. To by znamenalo konsolidáciu ruskej obrany. Ukrajinská armáda bude na pokračovanie úspešných ofenzív potrebovať viac vojakov a techniky, konflikt sa natiahne.
„Samozrejme, že je to zlá správa,“ povedal člen Teritoriálnej obrany, „aj pokiaľ nebudú motivovaní, budú ozbrojení.“
Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že Moskva plánuje do zbrane povolať tristotisíc mužov. Kritériá výberu zahŕňajú až 25 miliónov Rusov.
Podľa analytikov sú tieto podmienky tak všeobecné, že v praxi možno očakávať počet drasticky prevyšujúci Šojguho odhad.
Rusko od začiatku konfliktu nasadilo na Ukrajine 180-tisíc vojakov, podľa odhadov ich odvtedy mohli stratiť až 80-tisíc. Ukrajina, ktorá už má plnú mobilizáciu, disponuje silou medzi 700-tisíc a miliónom vojakov.
„V prvej fáze, teda v priestore šiestich týždňov, očakávame, že Rusko doplní svoje jednotky na Ukrajine brancami,“ povedal brigádny generál Alexej Gromov, člen ukrajinského generálneho štábu. Rusko môže nasadiť regrútov aj na hraničné pozície v strednej a východnej Ázii, čím by uvoľnilo nové jednotky profesionálnej armády.
Druhou fázou by mala byť formácia nových ruských jednotiek, ktoré by boli hybridom medzi profesionálnymi vojakmi a brancami s podporou raketových a delostreleckých síl. Kvôli nízkym počtom technického personálu by ale tento proces mal trvať dlhšie.
Analytici nevedia predpovedať, či budú ruskí regrúti smerovať najmä na Ukrajinu, alebo na vyššie spomenuté hraničné posty.
Ruská dilema
Moskva si musí vybrať, či chce krátkodobo zachrániť svoje frontové línie za cenu krátkeho a nekvalitného tréningu, alebo či využije čas na prípravu polokvalitných branných jednotiek.
Rusko nemá nijaké štandardné zálohy v západnom zmysle – teda zálohy integrované do veliteľskej štruktúry, s pravidelným výcvikom a vlastnou logistikou. Minulý rok spustilo iniciatívu takúto silu vytvoriť, s ohľadom na ukrajinské neúspechy je však otázne, ako ďaleko sa tieto pokusy dostali.
„Mobilizácia si vyžaduje existenciu špecifických jednotiek, ktoré môžete nasadiť. Rusko takéto jednotky buď takmer alebo vôbec nemá,“ hovorí Pavel Luzin, expert na ruskú armádu. Podľa Dmitrija Minica, analytika francúzskeho Inštitútu pre medzinárodné vzťahy Rusko už pravdepodobne stihlo nasadiť akékoľvek normálne zálohy, ktorými mohli disponovať.
V každom prípade možno následky mobilizácie očakávať až neskoro na jeseň. Ukrajinskou stratégiou môže byť pokračovanie preteku k ruským hraniciam v pokuse spôsobiť Rusku čo najviac škody skôr, ako sa na fronte začnú objavovať nové posily.
Podľa jedného európskeho diplomata je možné, že Kyjev zareaguje vyššou mobilizáciou na svojej strane. Vláda nedávno zakázala opustiť krajinu aj ukrajinským študentom zahraničných vysokých škôl.
Jednoznačným následkom bude predĺženie konfliktu. Pokiaľ majú ukrajinské sily nový nápor ustáť, budú potrebovať ešte viac mužov a techniky.