Pád vlády Ivety Radičovej prišiel doslova uprostred plnej prevádzky. Parlament mal na programe takmer stovku bodov vrátane reformy daní a odvodov, ktorých schválenie v zmenených politických pomeroch môže byť minimálne otázne. Vláda pripravovala ďalšie materiály – najdôležitejší z nich je štátny rozpočet a banková daň.
- štátny rozpočet - jeho návrhom sa dnes zaoberala vláda, formálne má byť totiž do parlamentu doručený do 15. októbra. Od dodržania navrhnutých parametrov závisí dosiahnutie fiškálnych cieľov – zníženie schodku verejných financií na tri percentá do roku 2013.
- banková daň - o návrhu dnes znovu rokovala vláda, navrhla aj skrátené legislatívne konanie. Smer-SD ale požadoval od bánk vyššie platby ako vládny návrh.
- daňovo-odvodová reforma - o návrhu mal parlament definitívne rozhodnúť na aktuálnej októbrovej schôdzi. V prvom čítaní hlasovala za aj opozičná SNS, proti však sú naopak poslanci za OKS pôsobiaci v klube Mosta-Híd.
- zmeny vo financovaní samospráv - obce, mestá a samosprávne kraje mali od budúceho roka dostávať peniaze zo širšieho mixu daní, v praxi by tak ich príjmy na budúci rok narástli menej ako podľa súčasných pravidiel. Novelu zákona schválila vláda, parlament sa ňou ešte nezaoberal.
- spotrebné dane - návrhy na postupné zvýšenie spotrebnej dane z tabaku, vykurovacích olejov a zvýšenie platieb do vyraďovacieho fondu jadrových elektrární (ktorý by postihol Slovenské elektrárne), prerokovala vláda. Parlament o nich ešte nediskutoval.
- privatizácia - vláda rozbiehala privatizáciu šiestich teplární – v Bratislave, Košiciach, Trnave, Žiline, Zvolene a Martine. Strategický partner sa hľadal pre nákladného železničného dopravcu ZSSK Cargo. Bratislavské letisko malo ísť do dlhodobého prenájmu.
- občiansky súdny poriadok - parlament má na programe tejto schôdze rozsiahle zmeny, ktoré mali urýchliť súdne konania.
- zákon o sudcoch - poslanci mali odhlasovať zavedenie hodnotení sudcov, v prípade opakovaného zlého hodnotenia by sudca mohol prísť o talár.
- zmeny v infozákone - povinnosť zverejňovať by sa týkala len stopercentne štátom ovládaných podnikov a výnimkou by boli zmluvy z bežného obchodného styku. Podľa kritikov by išlo o výrazné oklieštenie zákona. Parlament mal rozhodnúť na aktuálnej schôdzi.
- zrušenie kolkov - kolky sa mali zrušiť od roku 2013. Poslanci mali o návrhu ministerstva financií rozhodnúť na prebiehajúcej schôdzi.
- zrušenie priestupkovej imunity poslancom - návrh predkladali poslanci Jozef Kollár (SaS), Jozef Mikuš (SDKÚ-DS), Pavol Hrušovský (KDH) a László Solymos (Most-Híd). Spolu s ďalšími poslaneckými iniciatívami sa aj tento návrh niekoľkokrát odložil pre nezhody v koalícii, naposledy kvôli eurovalu. Na októbrovej schôdzi mali poslanci rozhodnúť.
- krátenie rodičovských príspevkov - skupina poslancov na čele s Ľudovítom Kaníkom (SDKÚ-DS) navrhovala obmedziť rodičovský príspevok na polovicu a zrušiť príplatok pri narodení dieťaťa rodičom, ktorí nepracovali.
- stavebné sporenie - parlamentom schválený zákon, ktorý menil výpočet štátnej prémie pri stavebnom sporení, vetoval prezident Ivan Gašparovič.
- mriežky vo firemných autách - poslanec SaS Ľudovít Jurčík navrhol zmenu zákona, ktorá by umožnila zbaviť sa firemným autám nakupovaným pred rokom 2010 s možnosťou odpočtu DPH povinnej deliacej mriežky. Spolu s ďalšími poslaneckými iniciatívami sa aj tento návrh niekoľkokrát odložil pre nezhody v koalícii, naposledy kvôli eurovalu. Na októbrovej schôdzi mali poslanci rozhodnúť.
- ozdravenie hospodárenia železníc - štátom ovládané železničné podniky uskutočnili niektoré úsporné opatrenia, ako napríklad redukciu osobnej železničnej dopravy. Nestihli však zatiaľ v plnom rozsahu dokončiť prepúšťanie zamestnancov.
- generálny prokurátor - parlament zvolil za kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Prezident Ivan Gašparovič však nemá povinnosť ho vymenovať do funkcie.
- riaditeľ Národného bezpečnostného úradu - koaliční poslanci sa dohodli na spoločnom kandidátovi – poslancovi SaS Kamilovi Krnáčovi. Jeho zvolenie sa však pre krízu okolo eurovalu odložilo, zrejme už definitívne.
- náčelník generálneho štábu - náčelník generálneho štábu armády Ľubomír Bulík sa vzdal funkcie. Jeho odvolanie mala dnes potvrdiť vláda, materiál ale z rokovania vypustila. Minister obrany Ľubomír Galko plánoval vybrať jeho nástupcu. Formálne musí návrh predložiť vláda prezidentovi, ktorý o nominácii rozhodne.
- predseda Protimonopolného úradu - vláda navrhla do čela Protimonopolného úradu Tibora Menyharta z dozornej rady Transpetrolu. V tomto prípade by mal prezident podľa zákona nomináciu vlády rešpektovať.
- dlhová brzda - poslanci koaličných strán a opozičného Smeru-SD sa dohodli na ústavnom zákone, ktorý by pod hrozbou sankcií bránil vláde výrazne zvyšovať štátny dlh. Parlament sa ním ale ešte nezaoberal.
Čo sa (aspoň zatiaľ) nezmení:
Prezident Ivan Gašparovič už podpísal reformu druhého piliera dôchodkového systému, liekovú reformu, zákon o konkurze a reštrukturalizácii či liberalizáciu poštového trhu. Od 1. septembra je účinný nový Zákonník práce.
Viac článkov o páde vlády Ivety Radičovej
Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger