Keď klesnú objednávky – a s nimi aj výroba – ako prví si to zvyčajne odnesú pracovníci, ktorých firma zamestnáva cez personálny lízing od externých agentúr. Ako sa to minulý týždeň stalo v košickom U.S. Steele, skade muselo odísť niekoľko sto takýchto pracovníkov. „Urobili sme opatrenia, ktoré si vyžadoval trh,“ uviedol pre TV Markíza hovorca podniku Ján Bača. Aktuálne zákazky podľa neho dokážu zabezpečiť internými silami.
Externisti to vraj majú nahnuté i vo Volkswagene. Podľa Frankfurter Allgemeinen Zeitung sa v centrále koncernu uvažuje o rozlúčke s väčšinou z 25 tisícov kontraktných pracovníkov. V bratislavskom závode, aspoň oficiálne, zatiaľ o ničom nevedia. „Neprepúšťame ani kmeňových, ani agentúrnych zamestnancov,“ tvrdí Petra Kapráliková z tlačového oddelenia.
Prepúšťať externistov nemieni ani trnavská PSA. Vo fabrike ich pracuje zhruba dvesto, šesť percent z celkového počtu zamestnancov. Najviac ich býva počas leta, keď podnik vykrýva sezónny nedostatok pracovných síl. „Je to tak každý rok. Na jeseň ich počet pozvoľna klesá a nahrádzame ich kmeňovými zamestnancami, ktorí sú pre nás prioritní,“ dodáva hovorca Peter Švec.
Okrem automobiliek a ich dodávateľov pracujú externí zamestnancovi v elektrotechnických podnikoch, IT firmách či call centrách. Celkovo ich je na Slovensku niekoľko desiatok tisíc. Šéf agentúry Trenkwalder Ľuboš Sirota potvrdzuje, že menších dopyt po nich už pocítili, najviac v automobilovom priemysle.
Na Slovensku podľa Ľ. Sirotu chodí cez agentúry do roboty „iba“ 1,4 percenta všetkých zamestnancov. Vo Veľkej Británii 5,5 percenta. „Napriek kríze tam zatiaľ dopyt po externistoch neklesá,“ dodáva šéf Trenkwalderu. A spomína predpoklad, že v globále sa počet kontraktných pracovníkov v závislosti od dĺžky krízy môže znížiť až o štvrtinu.
Slovenské firmy, ktoré potrebujú znížiť počet pracovníkov, majú podľa neho dve možnosti. Buď využijú výhodu lízingu – možnosť rýchlo rozviazať takéto pracovné pomery. Alebo interných pracovníkov nahradiť agentúrnymi, čím firma optimalizuje mzdové náklady. „V praxi sa zrejme prejavia oba scenáre. No možno predpokladať, že agentúrnych zamestnancov to postihne vo väčšej miere,“ uzatvára Ľ. Sirota.