Embargo na dovoz ruskej ropy, ktoré na Moskvu za mierne pohnutých okolností uvalila v pondelok EÚ, je napriek všetkému doposiaľ najväčšou ranou, ktorú únijní lídri zasadili najväčšiemu zdroju príjmov Kremľa, píše POLITICO.

Bojujúca vláda v Kyjeve chcela viac, aj aby Únia konala rýchlejšie, ale v utorok ukrajinský premiér Denys Šmyhal uviedol, že Ukrajina je EÚ, za opatrenia, ktoré zaviedla voči ruskému agresorovi „vďačná“.

„Tieto sankcie budú mať okamžitý dosah na 75 percent importu (ruskej) ropy. A do konca roka bude zakázaných až 90 percent,“ napísal na Twitteri Šmyhal.

Návrh textu dohody o zákaze importu ruskej ropy do EÚ, na ktorom sa únijní lídri v pondelok v noci dohodli, však ešte stále necháva značný manévrovací priestor jednotlivým členským štátom, aby Rusku za jeho lacnú ropu aj naďalej posielali miliardy eur.

Zákaz je len čiastočný

Politická dohoda členských štátov zakazuje do konca tohto roka dovážať do Únie ruskú ropu tankermi, pričom však ešte stále zostáva 30 percent tejto komodity, ktoré do Európy prúdia ropovodom.

Dočasná výnimka pre dovoz ropy privádzanej ropovodom je ústupok, ktorý si vydobyl najmä maďarský premiér Viktor Orbán. Ten argumentoval skutočnosťou, že jeho krajina nemá námorný prístav, a preto bude pre ňu ťažšie odstrihnúť sa od ropy privádzanej ropovodom Družba.

Do dohody boli zakomponované aj „núdzové opatrenia“, ktoré umožňujú aj dovoz ropy po mori, a to v prípade, že by došlo k výpadku dodávok ropovodom, na ktoré sa vzťahuje uvedená výnimka. To bolo veľmi dôležité, aby dali dohode zelenú Maďarsko a Slovensko.

Predstavitelia EÚ však trvajú na tom, že dohoda zasiahne ruského prezidenta Vladimira Putina tam, kde to najviac bolí. „To s okamžitou platnosťou pokrýva dve tretiny importu ropy z Ruska, čo ho odpíli od obrovského zdroja financovania jeho vojnovej mašinérie,“ povedal na margo dohody predseda Európskej rady Charles Michel.

Lídri EÚ sa majú vrátiť k rokovaciemu stolu, aby sa dohodli na harmonograme ukončenia dodávok ropy ropovodom, čo podľa predsedníčky Európskej komiie Ursuly von der Leyenovej „poryje zvyšných desať percent“ dodávok ruskej ropy, ktorá na Slovensko, do Maďarska a Česka priteká južnou vetvou ropovodu Družba.

Sankcie neprídu hneď

Bude trvať celé mesiace, kým dohodnuté sankcie vstúpia do platnosti. Analytici poukazujú na skutočnosť, že dohoda napriek všetkému umožní EÚ zaplatiť Rusku za jeho ropu a ropné produkty miliardy eur aj napriek tomu, že na Ukrajine stále zúri vojna.

Zákaz dovozu ropy do EÚ po mori vstúpi do platnosti o šesť mesiacov, pričom dovoz ropných produktov bude zakázaný až od začiatku budúceho roka. Česko dostalo výnimku na ďalší predaj ruských ropných produktov až do polovice roku 2024.

Môže India a Čína pomôcť Rusku?

Západní obchodníci zareagovali na Putinovu inváziu na Ukrajinu veľmi promptne a prestali nakupovať ruskú ropu, čo spôsobilo prudký pád jej ceny.

Európa je najväčším odberateľom ruskej ropy, pričom vlani jej každý deň kúpila 4,7 milióna barelov. Import ruskej ropy však zvýšili India, Čína a Turecko, čím straty Moskvy čiastočne vykompenzovali. Rusko dokonca zvýšilo svoj export ropy a v máji jej vyviezlo o šesť percent viac ako v apríli.

Ustrážiť lode bude obťažné

Ustrážiť lode prevážajúce ruskú ropu bude obťažné. Na dopracovanie čakajú ešte aj detaily dohody o zákaze dovozu ruskej ropy tankermi, ale nateraz ruská ropa zarába veľké peniaze prepravným lodným spoločnostiam sídliacim v EÚ. Väčšinou gréckymi spoločnosťami vlastnená sieť tankerov prebrala štafetu od ruských plavidiel, na ktoré sa vzťahuje embargo, a keď grécke lode nebudú môcť ruskú ropu dovážať do Európy, presmerujú jej dodávky do Indie a iných ázijských krajín.

Čo to bude znamenať pre ruský ropný priemysel?

Akékoľvek spomalenie predaja veští pre ruský ropný priemysel veľké problémy, pretože krajina nemá dostatočné skladovacie kapacity, čo by ju mohlo donútiť ukončiť ťažbu. Ak by niečo také nastalo, mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu ropných polí. 

Bude nasledovať plyn?

Ropa je najlukratívnejším ruským exportným artiklom, po ktorom nasleduje zemný plyn, ktorého je EÚ tiež významným odberateľom. Pravdepodobnosť, že Únia do svojho nasledujúceho sankčného balíka, ak nejaký bude, vloží aj plyn, je veľmi malá.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer v utorok odmietol možnosť, že by po zákaze importu ruskej ropy mohol nasledovať plyn. „Plyn sa z hľadiska bezpečnosti dodávok správa úplne inak ako ropa – ropa sa oveľa ľahšie nahrádza,“ povedal Nehammer s tým, že embargo na ruský plyn určite nebude súčasťou diskusií o prípadnom ďalšom balíku sankcií.

Ďalšie dôležité správy

Parlamentné voľby a referendum v Maďarsku
Neprehliadnite

Orbán dosiahol svoje. Lídri EÚ Maďarsku udelili výnimku z úplného embarga na ruskú ropu