Organizácia Spojených národov vo svojej klimatickej správe z roku 2021 dospela k záveru, že keď všetky krajiny sveta dosiahnu nulové emisie skleníkových plynov, globálne otepľovanie sa krátko nato zrejme zastaví. Zistenie vyvolalo akúsi nádej, že priaznivé výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Aj napriek tomu závery neposkytli jednoznačnú odpoveď, píše agentúra Bloomberg. Zatiaľ čo sa teploty na povrchu môžu stabilizovať rýchlo, iné aspekty klimatického problému môže byť ťažké spomaliť, keď sa už raz dajú do pohybu.

Vedecká obec potrebovala nájsť jasnejšiu odpoveď. Skupina 21 vedcov túto výzvu prijala a rozhodla sa preskúmať, ako by sa viac ako dve desiatky rôznych pozemných a morských systémov mohlo s príchodom nulových emisií zmeniť. Záver štúdie v utorok zverejnili v renomovanom časopise Frontiers in Science.

Keď sa svetu podarí dosiahnuť nulové emisie, globálne teploty sa pravdepodobne stabilizujú, ale isté to nie je. Existuje veľká šanca, že globálne otepľovanie bude pokračovať. Táto neistota je dostatočne silným argumentom v prospech toho, aby k znižovaniu emisii došlo čo najrýchlejšie. Ak má aj po odstránení emisií dochádzať k akémukoľvek otepľovaniu, krajiny by zrejme mali chcieť urýchliť svoje plány a posilniť úsilie o odstránenie oxidu uhličitého z atmosféry.

„Klíma je veľmi zložitý systém a je ťažké presne určiť, ako bude na takéto zmeny reagovať,“ vysvetlil Zeke Hausfather, výskumník z neziskovej organizácie Berkeley Earth, ktorý sa na štúdii nepodieľal. Podľa neho je výskum zaujímavý najmä z toho hľadiska, že do hĺbky analyzuje všetky rôzne mechanizmy, ktoré by mohli ovplyvniť zmenu globálnej teploty po dosiahnutí nulových emisií.

Jedným z problematických faktorov je rovnováha tepla medzi oceánom a atmosférou. Oceán zachytáva vyše 90 percent dodatočného tepla planéty, ktoré preniká do väčších hĺbok. Aj keď svet dosiahne nulový stav emisií, oceán sa môže ďalej otepľovať, keďže teplo z jeho povrchu putuje ďalej do hĺbky.

Neistota, ktorú odhalila štúdia, naznačuje, že dosiahnutie nulových emisií by sa mohlo považovať skôr za akýsi míľnik než konečný cieľ, dodal Declan Finney, výskumný pracovník v oblasti fyziky oblakov na Univerzite v Leeds. „Zmena klímy sa nezastaví, keď dosiahneme nulové emisie,“ varoval vedec.

Ďalšie dôležité správy

klíma
Neprehliadnite

Väčšina Američanov má plné zuby politiky v oblasti zmeny klímy, odhalil prieskum