Ruský diktátor Vladimir Putin zvyšuje stávky na maximum, pretože táto zima bude poslednou, keď bude mať k dispozícii páky energetického vydierania, píše pre web The New Voice of Ukraine bývalá námestníčka ukrajinského ministra zahraničných vecí pre európsku integráciu Olena Zerkalová. 

Od 5. decembra prestanú štáty EÚ dovážať ruskú ropu a o dva mesiace neskôr aj ropné produkty. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba, ktorý zásobuje Česko, Slovensko a Maďarsko.

Putin podľa Zerkalovej príde až o 50 percent svojich ziskov z ropy, čo je „šialená suma peňazí".

Podľa nej Putin túto ropu nebude môcť presmerovať nikam inam - bez ohľadu na to, koľko teraz hovorí o tom, že bude posielať ropu do Ázie.

Prečo?

„Je to preto, že v Spojených štátoch aj v Európe sa už diskutuje o sekundárnych sankciách, ako aj o mechanizmoch na monitorovanie ich uplatňovania. Sleduje sa aj ďalší predaj ropy. A pokiaľ ide o to, že mnohí ľudia sa v súčasnosti vyhýbajú sankciám, treba si uvedomiť, že sa vyhýbajú sankciám len v prípade 8 percent sankcionovaného tovaru alebo činností - zvyšných 92 percent je plne sankcionovaných," vysvetlila Zerkalová. 

Prečo je to teda podľa autorky článku posledná zima, kedy si Putin môže diktovať svoje podmienky?

Rusko sa snaží vyvolať nepokoje v európskych krajinách

Európa sa už vzdala ruského uhlia. Od 10. augusta platí úplné embargo na ruské uhlie. Pokiaľ ide o ropu - ropné embargo začne platiť od decembra tohto roka a embargo na ropné produkty začne platiť od februára. Ide o obrovský trh, ktorý je pre Rusko navždy uzavretý.

„Veľmi dobre si to uvedomujú, a preto smerujú všetko úsilie k tomu, aby sa to nestalo. V skutočnosti sa snažia znížiť význam sankcií a pokúšajú sa zmierniť všeobecnú náladu tvrdením, že sankcie zasiahnu európske spoločnosti viac ako Rusko," píše ďalej Zerkalová.

Podľa diplomatky to robia zámerne, aby európska spoločnosť začala byť nepokojná alebo aby vyšla do ulíc protestovať proti sankciám voči Rusku.

Z Maďarska už môžeme počuť, že sankcie by sa mali zrušiť, pretože nefungujú. „Čie slová to Maďari opakujú? A prečo to robia?" pýta sa a pokračuje, že Maďarsko veľmi dobre rozumie tomu, že je posledným štátom, kto je napojený na ruskú „ihlu", a to nielen na ropu, ale aj na plyn. Od budúceho roka sa závislosť všetkých európskych krajín na ruských energiách výrazne zníži.

Nemecko si už zvyklo na život bez Ruska

Nemecko otvorí prvý terminál LNG do konca tohto roka a začiatkom budúceho roka otvorí druhý. V priebehu budúceho roka plánujú nainštalovať šesť terminálov LNG.

„Nemecko si už natoľko zvyklo, že sa nikdy nebude môcť vrátiť k vzťahom, ktoré malo s Rusmi pred 24. februárom tohto roka, že ani neočakáva, že Nord Stream 2 bude niekedy fungovať."

„Teraz prechádzame kritickým obdobím prechodu na iný spôsob života. Už nebudeme mať privilégium využívať elektrinu alebo plyn v objemoch, na ktoré sme boli zvyknutí. Tento produkt bude drahý a musíme sa obmedziť. To platí nielen pre Ukrajinu, ale pre celý svet. Hospodárnosť a ohľaduplnosť pri využívaní energie je našou budúcnosťou. Rusko výrazne urýchlilo prechod na alternatívne zdroje energie," vysvetľuje diplomatka.

Čo to znamená pre Ukrajinu?

Pokiaľ ide o ukrajinskú ťažbu plynu na domáce použitie - je podľa nej potrebné vyriešiť významné súčasné problémy so súkromnými výrobcami. Konkrétne, ako bude štát nakupovať plyn, ktorý vyprodukujú, a ako zabezpečiť, aby neznížili ťažbu. „Musíme prijať rozhodnutie o znížení platieb nájomného pre súkromné spoločnosti. To znamená zabezpečiť pre Ukrajinu tieto konkrétne súkromné dodávky a nestratiť ich. Pretože oni nám budú schopní poskytnúť potrebný plyn na túto sezónu napriek všetkým skeptikom, ktorí hovoria, že ho budeme musieť kúpiť," uzavrela Olena Zerkalová. 

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko, Dmitrij Rogozin prehliadka kozmodróm Vostočnyj
Neprehliadnite

Bloomberg: Nesnažte sa porozumieť Putinovi, stačí ho len pozorne počúvať a všetko pochopíte