Pohľad do staršej chovateľskej literatúry, ktorá ešte poznala nosivé hybridy len ako teóriu nedostupnú bežným chovateľom, mi moje výpočty potvrdil.
Problémy pred Vianocami
Prerušenie znášky sliepky domácej je fyziologická záležitosť. Každá sliepka (v rámci rodovej rovnosti aj kohút) sa chystá na zimu výmenou peria. Je teda približne od konca augusta opršaná ako zákon káže.
V období preperovania sliepka neznáša vajcia - teda, aby sme uviedli aj toto tvrdenie na správnu mieru, rada si na vajci pochutí aj vtedy, len z nej žiadne nedostaneš von. To je vnútorný problém každej sliepky vo voľnom výbehu.
Druhý prichádza zvonka. Je ním nástup chladného počasia. Pri teplote mínus 9 stupňov Celzia sliepky prestávajú znášať tak či tak.
Keď sa tieto dva faktory spoja, znamená to, že sliepka neznáša od konca augusta do februára, čo je dosť neekonomické, nehovoriac o ironických poznámkach typu: „Sliepok máš plný dvor a kupuješ vajcia v obchode?”
Ale predsa, existuje nejaká možnosť ako sa vyhnúť chovateľskému poníženiu?
Súvisiace články:
Perpetuum mobile
Istý spôsob tu je. Ľahké plemená sliepok začínajú niesť vo veku 150 až 190 dní. Poloťažké vo veku 180 až 220 dní a ťažké približne vo veku 200 až 240 dní.
V preklade to znamená, že treba mať vyliahnuté kuriatka 200 dní pred koncom augusta, najlepšie niekedy začiatkom marca. U ťažkých plemien už v januári. To zabezpečí, že začnú znášať presne v momente, keď ich o rok staršie prechodkyne začnú preperovať a môžu prejsť do slepačieho wellnesu (a.k.a. slepačia polievka). Samozrejme, najlepšie nosnice môžeš nechať požiť aj druhý rok.
Vznikne tak vajcové perpetuum mobile. Mládky totiž budú znášať až do 330 dní. Nie každý deň, ale vytrvalo.
Vajíčka na Vianoce teda musíš chystať už pred Veľkou nocou!