Najvážnejšími zmenami je sprísnenie sankcií, ktoré budú naviazané na dĺžku prehrešku, možnosť platiť štátu DPH až po tom, čo odberateľ uhradí faktúru a dve nové úľavy pre investorov. Vláda všetky daňové novely schválila s pripomienkami, ktoré ale majú skôr technický charakter.

Čo sa týka úľav pre investície na kapitálovom trhu, od januára navrhuje ministerstvo financií oslobodiť od dane z príjmu výnosy z cenných papierov obchodovaných na burzách, ak od ich nadobudnutia po dátum predaja uplynul aspoň rok.

Druhá úľava má smerovať na výnosy z portfólia cenných papierov, ktoré bude mať investor zriadené aspoň 15 rokov a každoročne do neho neinvestuje viac ako 3-tisíc eur. V rámci pripomienkového konania sa investičný región rozšíril pôvodne z Európy na celý svet. Pre využitie úľav tak budú akceptované aj cenné papiere obchodované na amerických či ázijských burzách.

„Primárny cieľ bol, aby sme pomohli kapitálovému trhu a zvýšili na ňom likviditu. Primárne na Slovensku. Domnievame sa, ak by úľava platila na podielové fondy, tak by to nemalo radikálny vplyv na likviditu,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva Radko Kuruc, prečo úľavy nenavrhli aj pre podielové fondy. Ide o najrozšírenejšiu formu investovania na Slovensku, v ktorej majú občania okolo šesť miliárd eur.

S návrhom podpory investovania do priameho nákupu cenných papierov, ktoré v podstate predstavuje najrizikovejšiu formu investovania, prišlo pritom ministerstvo v čase, keď už bol po štvrtýkrát otvorený druhý dôchodkový pilier. V ňom si sporitelia časť odvodov na dôchodkové poistenie ukladajú v súkromných dôchodkových spoločnostiach, ktoré ich investujú aj do nástrojov kapitálového trhu. Na riziko znehodnotenia takých vkladov pritom opakovane v posledných týždňoch upozorňuje tak premiér Robert Fica ako aj minister práce Ján Richter a v týchto dňoch v oficiálnom liste poistencom aj štátna Sociálna poisťovňa.

Aj v tomto kontexte preto podľa prieskumu TREND Barometer v úprimný záujem vlády o podporu investovania cez nové úľavy verí len 11 percent hlasujúcich.

Výraznou zmenou majú prejsť od januára daňové sankcie. Cez novelu zákona o správe daní (tzv. Daňového poriadku) sa zavádza časový efekt pri vyrubovaní postihov za daňové nedoplatky.

„Na jednej strane chceme novelou motivovať tých, ktorí z akýchkoľvek dôvodov pozabudli zaplatiť daň, aby sa sami priznali. Vtedy ich sankcia bude tri percentá per annum. Inak bude sankcia desať percent ročne. Tým, že tam boli rôzne názory, dali sme súčasných 10 percent per annum a pre tých, ktorí sa priznajú, sme to znížili,“ popisuje zmenu R. Kuruc.

Podrobnejšie informácie o tom, kedy sa sankcia vyrubí ešte podľa terajšieho a kedy už podľa nového spôsobu, prináša v rozhovore so štátnym tajomníkom R. Kurucom najbližšie vydanie TRENDu (21/2015), ktoré bude v stánkoch od 28. mája. Zástupca ministerstva v ňom tiež vysvetľuje, v ktorých prípadoch budú namiesto viacerých pokút od daňovníkov vyžadovať už len jednu.

Čo sa má zmeniť v daniach od januára 2016
Zdroj: peterzentko

TREND 21/2015