„V praxi by to znamenalo, že by štát kúpil pohľadávky od veriteľov a o sumu, ktorú reprezentujú tieto pohľadávky, zaplatí Váhostavu menej v budúcich zákazkách pre štát,“ povedal na stretnutí veriteľov pred žilinskou budovou Váhostavu ombudsman pre malých a stredných podnikateľov a podpredseda KDH Peter Belinský.
Ombudsman vyzýva predsedu vlády, aby prijal zástupcov veriteľov spoločnosti Váhostav. „Ide tu o 1 240 zamestnávateľov, ktorí pracovali pre spoločnosť Váhostav. Premiér Fico mediálne priznal, že národná rada zlyhala v tom, v akej podobe je dnes platný právny stav zákona o reštrukturalizácii, ktorý bol aplikovaný v prípade spoločnosti Váhostav. Po druhé vyzval Generálnu prokuratúru, aby preskúmala reštrukturalizačný plán spoločnosti Váhostav, lebo má podozrenie, že tam boli spáchané trestné činy. Z toho je zjavné, že dva piliere moci v štáte v tomto prípade zlyhali a jediný, kto môže zmeniť a napraviť situáciu, je Vláda SR,“ povedal P. Belinský.
Fico nechce povedať nie na žiadny návrh
Premiér Robert Fico tvrdí, že treba brať na zreteľ všetky návrhy, ktoré by mohli vyriešiť reštrukturalizáciu podnikov. „Nikdy sa nevyskytol taký extrémny prípad ako teraz. Preto nemôžeme na nič povedať, že nedá sa,“ odpovedal predseda vlády na otázku v Novom Meste Nad Váhom.
Na stole je podľa neho návrh na veľký precedens, pretože boli stovky reštrukturalizácii a nikdy do obchodných vzťahov medzi veľkou a malou firmou štát nevstupoval. „Prvýkrát je tento návrh a začíname diskutovať, či má štát vstúpiť do štandardného obchodného vzťahu medzi veľkou firmou a subdodávateľom, ale nechcem v tomto okamihu povedať nie na žiadny návrh,“ dodal R. Fico.
Premiér zároveň podporil trestné konanie a začaté trestné stíhanie v prípade reštrukturalizácie Váhostavu, aby sa preverilo, či manažment spoločnosti mal alebo nemal úmysel poškodiť veriteľa. „V rámci trestného konania je možné nahradiť aj škodu. Predpokladám, že ak trestné konanie bude pokračovať, my sme pripravení prokuratúre, orgánom činným v trestnom konaní poskytnúť všetky relevantné podklady, ktoré potrebujú na dokončenie tohto trestného stíhania,“ uviedol R. Fico. Predpokladá, že veritelia si budú uplatňovať náhradu škody.
Veritelia Váhostavu, ktorí sa stretli pred žilinskou budovou stavebnej spoločnosti, sa zhodujú, že v hre je približne 10-tisíc pracovných miest. „Keď k nám prichádzajú zahraniční investori, zasadá vláda a rokujú o podmienkach a rôznych úľavách. Dnes, keď reálne hrozí, že Slovensko príde o tisícky pracovných miest, sa kompetentní tvária, že sa ich tento problém netýka,“ uviedol ombudsman pre malých a stredných podnikateľov.
„My sme ako prvých oslovili práve zástupcov vládnej strany Smer, nič sa však neudialo. Chceme, aby sa našou situáciou vážne zaoberala vláda Slovenskej republiky,“ povedal majiteľ a konateľ banskobystrickej firmy Remal Industries, s. r. o. Milan Blaho, zastupujúci skupinu 43 poškodených veriteľov z Banskobystrického kraja. „Na základe súčasného právneho stavu sme v beznádejnej situácii. Koho máme ešte sponzorovať? My dnes nemáme dôvod a vôľu ďalej podnikať,“ dodal jeden z veriteľov zo Žiliny Jozef Válek.
Stavebná spoločnosť Váhostav má zo záväzkov v obchodnom styku v objeme 104,68 milióna eur v reštrukturalizácii zaplatiť veriteľom celkovo 32,30 percenta. Ako 24. marca informoval generálny riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík, nezabezpečení podmienení, resp. nepodmienení veritelia majú dostať po 15 percent svojich pohľadávok v objeme 15,7 milióna eur. Správkyňa v pondelok 23. marca odovzdala návrh reštrukturalizačného plánu Váhostavu predsedovi veriteľského výboru a ten by mal o ňom rozhodnúť do pätnástich dní.