Bývalý europoslanec Pier Antonio Panzeri v roku 2019 založil mimovládnu organizáciu Fight Impunity (Boj proti beztrestnosti), ktorá sa zaoberala obranou ľudských práv. Členmi jej dozornej rady boli napríklad bývalá šéfka diplomacie EÚ Federica Mogeriniová či bývalý francúzsky premiér Bernard Cazeneuve. Po tom, čo v rámci Európskeho parlamentu na povrch vyplával korupčný škandál, organizáciu obaja opustili a Panzeri skončil vo väzbe, píše POLITICO.
Fight Impunity bola mimovládnou organizáciou s najlepšími konexiami v Bruseli. Pochváliť sa mohla členmi s vplyvnými menami či kanceláriou iba pár metrov od sídla britského veľvyslanectva.
V súčasnosti je v centre pozornosti pre údajnú spojitosť s korupčným škandálom, ktorý otriasol Európskym parlamentom. Panzeri nie je jediným členom tejto mimovládky, ktorý sa ocitol vo väzbe. Spolu s ním polícia zadržala aj Francesca Giorgiho, ktorý je partnerom takisto zadržanej gréckej europoslankyne Evy Kailiovej.
Spoluzakladateľ hovorí o podvode
Bývalý europoslanec Gianfranco Dell’Alba súhlasil, že sa stane spoluzakladateľom organizácie, aby Panzerimu pomohol v jeho boji za dobrú vec. Tak ako aj ostatní, ktorých zasiahol škandál Katargate, trvá na tom, že ho podviedli.
V čase založenia sa Fight Impunity podľa neho pôsobila ako „normálna“ organizácia, no čo nasledovalo, bolo preňho obrovským šokom a prekvapením.
Dell’Alba je v súčasnosti stále členom tejto mimovládky, no okrem jej založenia v nej nezohrával žiadnu úlohu. Dokonca vraj v súvislosti s jej činnosťou nikdy nepočul o dvoch krajinách, ktoré majú v korumpovaní inštitúcie EÚ prsty – menovite ide o Katar a Maroko.
Dodal, že s Panzerim nikdy nehovoril o tom, ako tento bývalý europoslanec organizáciu financuje. Polícia Dell’Albu podľa jeho slov v otázke škandálu Katargate nekontaktovala.
„Môžete byť členom organizácie a vedieť, čo sa verejne stalo, no zároveň nutne nemusíte poznať každý detail čoho, čo sa stalo v zákulisí alebo čo robila osoba na jej čele,“ argumentuje.
Stávka na vplyvné mená
Figh Impunity chýba v registri transparentnosti Európskeho parlamentu, ktorý od mimovládok požaduje zverejnenie informácií, ak chcú v rámci inštitúcie vykonávať činnosť.
Súčasnou šéfkou podvýboru EP pre ľudské práva je europoslankyňa Maria Arenová, ktorá však z funkcie po prevalení škandálu odstúpila. Celý čas si myslela, že Panzeriho mimovládka sa v registri nachádza.
Ďalším veľkým menom v rámci dozornej rady organizácie je bývalá talianska ministerka zahraničných vecí Emma Boninová. Tá si podľa svojich slov Panzeriho nepamätá, no je možné, že ho v europarlamente párkrát stretla.
Panzerimu sa rýchlo podarilo vybudovať svojej mimovládke imidž serióznej a dôveryhodnej organizácie, keďže sa s ňou spájali vplyvné osobnosti politického sveta, ktorých úloha tu bola zdanlivo obmedzená.