Kde treba nosiť prilbu
Tak ako na Slovensku, aj v Rakúsku je prilba povinná pre deti do 15 rokov v siedmich spolkových krajinách – v Salzbursku, Hornom Rakúsku, Štajersku, Dolnom Rakúsku, Korutánsku, Burgenlande a vo Viedni.
V Tirolsku a Vorarlbersku momentálne táto povinnosť nie je zákonne upravená. Vo Vorarlbersku však bolo zverejnené verejné odporúčanie o nosení lyžiarskej prilby.
Ak dieťa nemá v Rakúsku na hlave prilbu, rodič síce nedostane pokutu, ale v prípade úrazu riskuje problémy s poisťovňou, ktorá môže odmietnuť uhradiť náklady spojené s úrazom. Lyžiara bez prilby môže potrestať aj prevádzkovateľ strediska vykázaním z trate.
V Taliansku musia mať prilbu deti do 14 rokov. Vo Francúzsku, Švajčiarsku a Nemecku jej nosenie nie je povinné.
Ak sa chystáte do Slovinska, prilbu musia mať pri lyžovaní a snoubordovaní deti do 15 rokov.
Naštudujte si Biely kódex
Biely kódex je súbor jednoduchých pravidiel, ktoré odporúča dodržiavať Medzinárodná lyžiarska federácia vo viacerých európskych krajinách. Ide predovšetkým o dodržiavanie značiek na zjazdovke, zásad správneho predbiehania a vchádzania na trať a držania si odstupu od ostatných lyžiarov.
V Rakúsku je dôležité, aby ste pri sebe mali preukaz totožnosti a v prípade nehody poskytli prvú pomoc. Ak tieto predpisy porušíte, „biela“ lyžiarska polícia vás môže vykázať zo svahu. Ak sa venujete freeridingu a nemáte so sebou prístroj na lokalizáciu v lavíne, hrozí vám pokuta vo výške 250 eur.
Cestovné poistenie nie je formalita
Pokiaľ chcete lyžovať len na vyhradených zjazdovkách, poistenie na hory, ktoré kryje hlavne zásah horskej služby mimo vyznačených lyžiarskych tratí, nepotrebujete. Avšak ísť na lyžovačku do zahraničia bez cestovného poistenia s pripoistením zimných športov je hazardovaním s finančnou stabilitou vlastnej rodiny.
Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie zo spoločnosti Universal maklérsky dom, odporúča pred lyžovačkou v zahraničí uzavrieť poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane poistenia zimných športov.
„Ak si zlomíte nohu na lyžovačke v Rakúsku či Taliansku a máte len povinné zdravotné poistenie vrátane európskeho preukazu poistenca, prevoz vrtuľníkom, sanitkou a aj väčšinu nákladov na zdravotnú starostlivosť by ste si museli uhradiť z vlastného vrecka. Európsky preukaz poistenca totiž oprávňuje na preplatenie nákladov na zdravotnú starostlivosť len v rozsahu, ktorý je pre občanov danej krajiny zdarma. Všetko, čo si musia doplácať oni, by ste si museli doplatiť aj vy.“
Neprehliadnite:
Nespoliehajte sa na poistenie ku karte
Možno máte aj vy cestovné poistenie k platobnej karte a myslíte si, že ďalšie poistenie na zimnú dovolenku v zahraničí nepotrebujete. Omyl. Štandardné poistenie ku karte kryje síce liečebné náklady, ale nevzťahuje sa na zásah horskej služby, teda ani na zásah v horách, ani prepravu vrtuľníkom a poistenie batožiny.
Ideálnym riešením (najmä ak často cestujete) je komplexné celoročné poistenie do zahraničia, ktoré súbežne kryje nielen liečebné náklady, ale aj poistenie na hory, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti. K nemu si môžete uzavrieť podľa rizikovosti športu prípadne ešte samostatné poistenie na konkrétnu dovolenku.
Rozsah cestovného poistenia ku karte nie je všade identický. Preto si pred dovolenkou v banke overte, čo presne poistenie ku karte kryje.
Ak sa zraníte v zahraničí, zásah v horách s prevozom do nemocnice vyjde na stovky eur a s vrtuľníkom od 3000 eur vyššie. V prípade, že zraníte na svahu iného lyžiara, môžu škody dosiahnuť desiatky tisíc eur. Práve toto riziko kryje poistenie zodpovednosti, ktoré má slúžiť na úhradu vzniknutých škôd a aj nákladov na právnika na súde, tlmočenie a ďalšie spojené výdavky.