Zatiaľ čo západné vlády bojujú s rastúcou infláciou a rastúcimi cenami za energie, krajiny vrátane Talianska a Maďarska vyzvali na urýchlené prímerie, ktoré by mohlo umožniť zmiernenie sankcií a ukončenie blokády ukrajinských prístavov, ktorá zhoršila krízu v oblasti bezpečnosti potravín v najchudobnejších častiach sveta, píše agentúra Reuters.
Názory sa rôznia
No Ukrajina, Poľsko a pobaltské štáty varujú, že Rusku nemožno dôverovať. Prímerie by podľa nich umožnilo Rusku upevniť kontrolu nad vyhratými územiami, preskupiť sa a spustiť nové útoky.
Rusi rozšírili myšlienku, že táto vojna bude vyčerpávajúca, vyjadril sa pre Reuters vysokopostavený ukrajinský činiteľ.
Americký minister obrany Lloyd Austin sa vyjadril, že chce „oslabené“ Rusko a americký prezident Joe Biden vyzval na to, aby bol ruský prezident Vladimir Putin stíhaný za vojnové zločiny. Britský premiér Boris Johnson sa zas vyjadril, že Kyjev nesmie prijať zlú mierovú dohodu a že Ukrajina musí vyhrať.
Nejednoznačný postoj
Postoj Nemecka a Francúzska je aj naďalej nejednoznačný, pričom obe krajiny prisľúbili zabrániť Putinov vyhrať, no nie poraziť ho. Obe krajiny vyjadrili podporu prísnym novým sankciám.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval, že žiadny mier nesmie Rusko ponížiť tak, ako ho v roku 1918 ponížilo Nemecko.
Rovnako ako nemecký kancelár Olaf Scholz, aj Macron udržiava komunikačné kanály s Kremľom otvorené, za čo si vyslúžil kritiku od niektorých členov bloku. Poľský prezident Andrzej Duda prirovnal tieto telefonáty k rozprávaniu sa s Adolfom Hitlerom počas druhej svetovej vojny.
Oslabené Rusko
Austin chce vidieť Rusko oslabené do takej miery, že už nebude schopné vykonať takýto útok na Ukrajinu.
Podľa zdroja z nemeckej vlády je Austinov cieľ oslabiť Rusko problematický. Zdroj si myslí, že bolo nešťastné, že nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková súhlasila s Austinovým cieľom, pretože to komplikuje otázku toho, keby bude vôbec možné sankcie zrušiť nehľadiac na to, či Ukrajina s mierovou dohodou bude alebo nebude súhlasiť.
Zdroje z nemeckej vlády sa takisto vyjadrili, že majú obavy z toho, že niektorí predstavitelia Západu by mohli Ukrajinu nabádať k nerealistickým vojenským cieľom, akým je znovuzískanie Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, keďže by tým došlo k predlžovaniu konfliktu.
Baerbocková sa verejne vyjadrila, že sankcie musia ostať zavedené až kým sa ruskí vojaci nestiahnu z Krymu.