Európska únia si dáva za cieľ podporiť vývoj a výrobu polovodičov investíciami vo výške 43 miliárd eur. Zhodli sa na tom zástupcovia členských krajín a Európskeho parlamentu, ktorí dojednali konečné podmienky normy reagujúcej na nedávny nedostatok týchto súčiastok kľúčových pre výrobu áut či elektroniky. Aby vstúpila do platnosti, musí ju potvrdiť Rada EÚ a plénum EP.
Európske firmy v minulých dvoch rokoch v súvislosti s pandémiou a prudkým rastom dopytu pri následnom hospodárskom oživení začal trápiť nedostatok polovodičov. Pri ich dovoze sú európske štáty závislé predovšetkým od Taiwanu či ďalších ázijských krajín. Európska komisia preto vlani navrhla normu označovanú ako Chips Act, ktorá má túto závislosť zásadne znížiť a prilákať výrobcov čipov do Európy.
EÚ plánuje na podporu vývoja, výroby a zabezpečovania dostatku čipov získať z verejných aj súkromných peňazí spomínaných 43 miliárd eur. Celkovo 3,3 miliardy eur majú pochádzať priamo z unijného rozpočtu v rámci iniciatívy nazvanej Čipy pre Európu, ktorá sa zameriava hlavne na výskum a vývoj nových technológií. Ďalšie peniaze majú ísť na podporu súkromných investícií pri výrobe čipov pre členské krajiny. Únia chce v rámci dohodnutých pravidiel tiež lepšie monitorovať prípadný nedostatok polovodičov a efektívnejšie koordinovať reakciu v krízových situáciách.