Veľvyslanci krajín Európskej únie sa v piatok dohodli na ročnom predĺžení bezcolného režimu pre potraviny a poľnohospodárske produkty dovážané z Ukrajiny. Obmedzenia pre niektoré obilniny požadované päticou východoeurópskych štátov na čele s Poľskom dohoda neobsahuje. Európska komisia chce v najbližších týždňoch navrhnúť celoeurópske riešenie, ktoré nahradí jednostranné zákazy dovozu do týchto krajín. Brusel hovorí o možnosti dočasne obmedziť dovoz pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

EÚ vlani v rámci pomoci Ukrajine, na ktorej ekonomiku i poľnohospodárstvo ťažko dopadá ruská invázia, schválila ročné pozastavenie ciel na všetok poľnohospodársky a potravinársky tovar. Obilniny a ďalšie produkty mali európskymi krajinami predovšetkým putovať smerom do afrických či blízkovýchodných štátov. Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko však odmietali podporiť predĺženie bezcolného režimu, ktorý platí do začiatku júna.

Poľnohospodári z týchto štátov sa sťažujú, že ukrajinská pšenica a ďalšie produkty mieria na ich trhy a komplikuje im odbyt. Ostatné krajiny však argumentovali tým, že Ukrajina vzhľadom na pokračujúcu vojnu pomoc stále potrebuje a že prípadné obmedzenia môže navrhnúť komisia na základe analýzy situácie. Na prijatie návrhu stačila väčšina hlasov, ktoré ostatné krajiny dosiahli aj bez spomínaných piatich štátov.

Diplomati hovoria aj o tom, že komisia by mala prísť s riešením, ktoré by uspokojilo požiadavky príslušných krajín. Brusel pre nich popri zvažovaných reštrikciách dovozu chystá aj viac ako 150 miliónov eur z poľnohospodárskej rezervy. Podmienkou však je, aby zrušili vlastné jednostranné zákazy dovozu, ktoré porušujú pravidlá jednotného trhu Únie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) počas tlačovej konferencie k riešeniu ochrany slovenských spotrebiteľov pred nárastom cien potravín v časoch inflácie 17. marca 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Obilie a múka z Mlyna Kolárovo nie sú kontaminované, ubezpečil Samuel Vlčan