Členovia a ministri bývalej úradníckej vlády vyjadrili svoju podporu v druhom kole prezidentských volieb Ivanovi Korčokovi. Súčasne vyzvali občanov, aby prišli k voľbám a svoj hlas dali Korčokovi.
V spoločnom vyhlásení uviedli, že obaja kandidáti ponúkajú spoluprácu a spájanie a deklarujú podporu členstvu Slovenska v NATO a v EÚ.
„Prezidentom sa zrejme nestane niekto, kto by toto kľúčové ukotvenie Slovenska zásadne spochybňoval či podkopával,“ uviedli úradníci bývalej vlády s tým, že napriek tomu nie je jedno, kto zvíťazí.
Peter Pellegrini podľa členov bývalej vlády môže totiž za všetky negatívne kroky, ktoré sa dnes dejú, či už ide o zrušenie špeciálnej prokuratúry, prijatie Trestného zákona, a tiež nebezpečné postoje premiéra Roberta Fica voči ruskej agresii na Ukrajine či snaha ovládnuť RTVS.
Vláda bez žiadnej protiváhy
„Je možné, že ako prezident by Pellegrini vystupoval nezávislejšie. Je ale rovnako možné, a v tejto chvíli skôr pravdepodobné, že by tak neurobil. Zatiaľ sa voči Robertovi Ficovi nijako nevymedzil. Naopak, v plnej miere mu napomáha,“ upozornili odborníci bývalej vlády s tým, že súčasná vláda by tak nemala žiadnu protiváhu.
Voliť Pellegriniho je podľa nich v súčasnosti riskantným krokom pre krajinu, a preto za lepšieho kandidáta na prezidenta pokladajú Korčoka.
„Poznáme ho ako skúseného diplomata a slušného, pevného a triezvo uvažujúceho človeka, ktorý pracoval pre Slovensko bez politického trička. Hlási sa k Novembru ‘89. Hlási sa k modernému vlastenectvu, korektnej spolupráci s partnermi v EÚ a ochrane práv národnostných komunít na Slovensku vrátane tej najpočetnejšej, maďarskej,“ uviedli členovia bývalej vlády a pokračovali, že Korčok hovorí aj potrebe prekonať zaostávanie krajiny za svetom a poukazuje aj na problémy a výzvy, akými sú napríklad ozdravenie verejných financií, rozvoj regiónov vďaka eurofondom či udržanie talentov.
Riziko voľby a neúčasť na voľbách
„Prezident nemá exekutívne právomoci, môže však dohliadať na to, aby sa s tým niečo robilo, aby o tom ľudia vedeli a aby vláda veci posúvala ďalej. Lebo čo povieme našim vnúčatám, ak sa nám to nepodarí?," zdôraznili signatári vyhlásenia a dodali, že Korčok nepôjde do vojny inštitúcií, ale chce vytvárať protiváhu súčasnej vláde. To podľa bývalých členov vlády krajina potrebuje.
Signatári vyhlásenia tiež uviedli, že so znepokojením dnes sledujú zmeny k horšiemu od spravodlivosti a kultúry po životné prostredie či zahraničnú politiku.
„Na budúcnosti našej vlasti nám naozaj záleží. Za riziko pokladáme nielen voľbu Pellegriniho, ale aj neúčasť na voľbách. Dôležitý bude každý hlas, v druhom kole ešte viac ako v prvom," uzavreli bývalí členovia vlády.