Zavedenie ciel v Európskej únii na čínske produkty je potrebné starostlivo pripraviť, aby sa neobrátili proti Nemecku. Vyhlásil to nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, keďže v Berlíne sa čoraz intenzívnejšie diskutuje o tom, ako reagovať na obchodné praktiky Pekingu. „Samozrejme, musíte sa ubezpečiť, že takéto opatrenia vám viac prospejú, ako ublížia,“ povedal Habeck pre stredajšie vydanie novín Rheinische Post. „Cielený prístup je dôležitý,“ skonštatoval minister zo strany Zelených.
Uviedol tiež, že Nemecko prehodnotilo svoj vzťah s Čínou, ktorá bola dlho vnímaná ako svetová továreň chrliaca lacné produkty pre globálnu spotrebu a obrovský odbytový trh pre západné firmy. Obchodné vzťahy s Pekingom sa však stali zložitejšími a Európa musí premýšľať o politike, ktorá bude pre ňu prospešná zo strednodobého a dlhodobého hľadiska.
Napätie v súvislosti s čínskym exportom na zahraničných trhoch rastie, pričom USA a EÚ obviňujú Peking, že masívnymi štátnymi dotáciami podporuje sektory ako zelené technológie. Tvrdia, že Čína vedome vytvára túto „nadmernú kapacitu“ a potom zaplavuje trhy v zahraničí tovarom za umelo nízke ceny na úkor ich domácich podnikov.
USA tento mesiac oznámili, že zvyšujú clá na čínske elektrické vozidlá až na 100 percent. EÚ v súčasnosti skúma tiež, do akej miery Čína narúša napríklad trh s elektromobilmi. Stále sa čaká na rozhodnutie, či zavedie represívne clá.
Nemecký minister financií Christian Lindner z podnikateľsky orientovaných Slobodných demokratov trvá na umiernenom prístupe a tvrdí, že treba reagovať na čínsku taktiku neférového obchodu s cieľom podporiť domáce sektory bez toho, aby sa oslabili piliere voľného obchodu.