Prípad vyšetrovala česká aj slovenská polícia, iba v Českej republike sa dostal pred súd. O obnovu konania na Slovensku sa vlani snažil likvidátor harvardských fondov Zdeněk Častorál. Neuspel.

Likvidátor sa domáhal, aby J. Čižnár zrušil uznesenia vyšetrovateľa a špeciálneho prokurátora, ktorý v trestnej veci Harvardský priemyselný holding (HPH) zastavili trestné stíhanie. Skutok podľa nich nebol trestným činom. Ešte v júni generálna prokuratúra pre TREND uviedla, že preskúmava rozsiahly spisový materiál, ktorý tvorí 42 zväzkov a rozhodne o ďalšom postupe. Hovorkyňa Andrea Predajňová teraz konštatovala, že „nezistili dôvody na zrušenie namietaných uznesení.“ Vyšetrovanie teda obnovené nebude.

Harvardské fondy založil v 90. rokoch Viktor Kožený, obchodoval cez ne s akciami českých a slovenských podnikov. Spoločne s Borisom Vostrým ich rozkradli, za čo ich český súd poslal za mreže, obaja sú však na úteku. Jeden v Belize a druhý na Bahamách.

Rozsudok potvrdil pomerne nedávno - vlani - český Najvyšší súd. TREND si ho vyžiadal z Českej republiky, sudca v ňom pri šiestich skutkoch konštatuje, že ich mal V. Kožený spáchať v spolupráci s J. Širokým. Škodu vyčíslil na viac než štvrť miliardy českých korún. Na otázku, či by právoplatný rozsudok nemal byť podnetom, aby vo veci začali konať slovenské orgány, generálna prokuratúra neodpovedala.

Okrem J. Širokého na Slovensku v spoločnostiach, ktoré súviseli s harvardskými fondmi, podnikal Tomáš Ševčík. Obaja v minulosti viackrát podozrenia odmietli. Slovenská polícia sa kauzou zaoberala od roku 2006. Podľa materiálov, ktoré mal TREND k nahliadnutiu, J. Široký vždy figuroval len ako svedok.

Harvardské fondy sa neskôr transformovali do Prvej a Druhej strategickej, ktoré sú kľúčom k biznisu Juraja Širokého. Likvidátor HPH Z. Častorál sa vlani, na základe rozsudku českého súdu, začal usilovať o exekúciu Druhej strategickej.

Televízia ČT 24 nedávno uviedla, že prípadom sa ďalej odmietli zaoberať aj českí žalobcovia. Napriek tomu, že podľa ČT 24 vyšetrovací spis obsahuje informáciu, podľa ktorej malo tunelovanie pokračovať aj po odchode V. Koženého z harvardských fondov. Podľa českého štátneho zastupiteľstva je celá vec už premlčaná.