Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete.

Eduarda Hekšová, riaditeľka dTest, priblížila, že v susednej Českej republike sa dostala aplikácia Temu do oblasti záujmu Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť, rovnako ako predtým iné čínske aplikácie TikTok alebo WeChat. Úrad vidí riziko v možnosti úniku citlivých používateľských informácií.

Temu je navyše podozrivé z odovzdávania citlivých informácií svojich používateľov. Zároveň sa aplikácia môže správať ako malware či spyware, teda môže bez vedomia používateľa pracovať na pozadí, škodiť a zbierať informácie.

Poznamenala, že Temu sa zameriava aj na slovenských spotrebiteľov, a teda je povinné dodržiavať aj slovenské zákony. Temu porušuje svoju informačnú povinnosť voči spotrebiteľom napríklad tým, že im nedodáva návody v slovenskom jazyku.

Následne je možné vidieť problém v prehnaných zľavách, ktoré sa nezdajú byť reálne. "Neuvádzaním pravdivých informácií ohľadom poskytnutých zliav sa môže Temu dopúšťať nekalých obchodných praktík," vysvetlila Hekšová.

Varovala, že ak spotrebiteľ nakúpi nekvalitný tovar, ktorý chce reklamovať alebo vrátiť, zvyčajne nič nevyrieši, pretože vymáhateľnosť spotrebiteľských práv od ázijského e-shopu je mizivá.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Temu sa správa ako parazit. Malé e-shopy môže časom pohltiť, predajcovia však nezaniknú