Európa sa stáva centrom výroby a dovážania kokaínu, ktorého čistota tu čoraz viac rastie. Miestne úrady sa tak snažia prísť na to, čo by bolo správnou a primeranou reakciou, píše POLITICO.

Belgický colný úrad usporiada 10. januára tlačovú konferenciu, v rámci ktorej predstaví svoj nový prístup a podrobnosti spolupráce s holandským colným úradom s cieľom bojovať proti pašovaniu drog.

K tomuto kroku sa rozhodol pristúpiť po tom, čo z nedávnej analýzy vyplynulo, že za posledných desať rokov zaznamenala čistota kokaínu rastúci trend a v „roku 2020 dosiahla úroveň o 40 percent vyššiu než v indexovom roku 2010“.

Podľa Európskej správy o stave drogovej problematiky z roku 2022 vydanej Európskym monitorovacím centrom pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) ostáva miera užívania a dostupnosti kokaínu z „historického hľadiska na vysokej úrovni“. Päťročná stratégia EÚ v oblasti boja proti užívaniu a pašovaniu drog tým nepochybne dostala ranu.

Riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel tvrdí, že únijný trh s drogami vrátane trhu s kokaínom sa stal „rozmanitejším a dynamickejším“. To podľa neho malo za následok rekordné úrovne, pokiaľ ide o dostupnosť drog, nárast násilia a korupcie či výrazne väčšie zdravotné problémy.

Polícia sa takisto snaží prísť na to, ako si poradiť s prítomnosťou mexických kartelov na čiernom trhu EÚ s narkotikami, keďže ide o problém, nad ktorým neradno len tak mávnuť rukou.

Z nedávnej správy Europolu a protidrogového úradu Spojených štátov vyplynulo, že „rozvoj spolupráce medzi mexickými zločincami a zločineckými skupinami z EÚ môže aj naďalej pokračovať“.

V správe sa ďalej píše, že výraznou črtou drogového prostredia v EÚ sa stali konfiškácie metamfetamínu a kokaínu spájaných s mexickými kartelmi. Tie pracujú na korumpovaní predstaviteľov súkromného i verejného sektora, aby tým kokaínu uľahčili vstup do bloku.

Jedným z hlavným bodov vstupu je belgické mesto Antverpy, kde majú miestne úrady problém si s týmto bielym práškom poradiť. Údajne je ho tak veľa, že majú problém všetok zhabaný kokaín spáliť, pretože im k tomu chýbajú kapacity. Úrady sa obávajú, že by sa uskladnená „korisť“ teda mohla stať terčom zlodejov.

Ďalšie dôležité správy

Drogy
Neprehliadnite

Polícia rozložila európsky kokaínový superkartel. Zhabala približne 30 ton drog