Spomaľujúca sa čínska ekonomika, nízke úrokové sadzby a geopolitický boj so Spojenými štátmi vyvolali pochybnosti o ekonomickom potenciáli krajiny. Všetky oči sa budú tento týždeň upierať na stretnutie čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Joea Bidena, pripomína BBC.
Podniky sú však opatrné už teraz. „Geopolitické riziko, neistota v oblasti domácej politiky a pomalší rast nútia spoločnosti premýšľať o alternatívnych trhoch,“ hovorí Nick Marro z Economist Intelligence Unit (EIU). Čína zaznamenala v treťom štvrťroku deficit zahraničných investícií vo výške 11,8 miliardy dolárov, pričom negatívny výsledok v tomto ukazovateli si krajina zapísala po prvý raz od roku 1998. To naznačuje, že zahraničné spoločnosti neinvestujú svoje zisky v Číne, ale presúvajú peniaze inde.
„Čína v súčasnosti čelí pomalšiemu rastu a potrebuje urobiť určité korekcie,“ uviedol hovorca švajčiarskej spoločnosti Oerlikon, ktorá vlani stiahla z Číny aktíva v hodnote 250 miliónov frankov (259 miliónov eur).
„V roku 2022 sme boli jednou z prvých spoločností, ktoré transparentne oznámili, že očakávame, že ekonomické spomalenie v Číne ovplyvní naše podnikanie,“ dodáva hovorca. „V dôsledku toho sme začali včas implementovať opatrenia na zmiernenie týchto účinkov.“ Čína však zostáva pre firmu kľúčovým trhom. V celej krajine má takmer dvetisíc zamestnancov a vytvára tam viac ako tretinu tržieb.
Čína zaviedla jedni z najprísnejších pandemických protiopatrení na svete prostredníctvom svojej politiky nulového kovidu. To spôsobilo narušenie dodávateľských reťazcov mnohých spoločností, ako je aj technologický gigant Apple, ktorý vyrába väčšinu iPhonov v Číne. Firma odvtedy diverzifikovala svoj dodávateľský reťazec presunom časti výroby do Indie.
Nízke úrokové sadzby
Mnohé hlavné centrálne banky vrátane amerického Fedu či ECB zvýšili úrokové sadzby, aby spomalili infláciu. Čína však medzičasom znížila náklady na pôžičky, aby podporila svoju ekonomiku a kolabujúci trh s nehnuteľnosťami.
Obchodná komora Európskej únie v Číne hovorí, že namiesto reinvestovania čínskych ziskov späť do krajiny miestne podniky míňajú inde. „Tí, ktorí majú v Číne prebytočnú hotovosť a príjmy, čoraz častejšie presúvajú tieto prostriedky do zahraničia, kde získajú vyššiu návratnosť investícií v porovnaní s investíciami v Číne.“
Kanadská technologická spoločnosť Firan investovala v Číne za posledné desaťročie až desať miliónov kanadských dolárov (6,78 miliónov eur), no v prvom štvrťroku 2023 už stiahla z krajiny v prepočte 1,49 miliónov eur. „Vôbec neodchádzame z Číny. Investujeme a rozvíjame naše tamojšie podnikanie, ale prebytočnú hotovosť investujeme inde vo svete,“ hovorí prezident a generálny riaditeľ Brad Bourne.
Neistota pred nami
Analytici tvrdia, že existuje veľká neistota v tom, čo svet čaká – tak z hľadiska úrokových sadzieb, ako aj čínsko-amerických vzťahov. Čínska centrálna banka by mohla tento rok pristúpiť k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb, aby podporila svoju ekonomiku, myslí si Tan Wang, hlavný ekonóm banky Hang Seng.
Zníženie úrokových sadzieb by mohlo vyvinúť väčší tlak na už aj tak oslabený jüan. „Ak sa ekonomický sentiment v decembri zlepší, dá sa s istotou povedať, že Čína zníži úrokové sadzby. Ak sa však sentiment nezlepší, centrálna banka bude mať veľmi ťažké rozhodnutie,“ dodáva T. Wang.