Analytici tvrdia, že problémy podnikov a spotrebiteľov doma aj v zahraničí budú v nasledujúcich mesiacoch vytvárať deflačný tlak.

Peking bude musieť čeliť ďalšej výzve, ktorou je prudké zvyšovanie globálnych úrokových sadzieb a vojna na Ukrajine. Z údajov Národného štatistického úradu (NBS) vyplýva, že index cien výrobcov (PPI) medziročne klesol o 1,3. Predpokladaná hodnota poklesu bola 0,9 percenta, pričom v prieskume agentúry Reuters sa predpokladal pokles o 1,5 percenta.

Spotrebiteľská inflácia sa zmiernila zo septembrového 29-mesačného maxima. Základné cenové faktory zostali oveľa miernejšie, pričom jadrová inflácia v októbri vzrástla o 0,6 percenta, na rovnakej úrovni ako v septembri.

,,Nepriaznivé faktory, ako je slabý domáci dopyt a oslabenie vývozu, spôsobia, že Čína sa bude obávať prepadu do deflácie, čo signalizuje mierny rast jadrového indexu spotrebiteľských cien pod 1,5 percenta už viac ako dva roky," uviedol Bruce Pang, hlavný ekonóm a vedúci výskumu v spoločnosti Jones Lang Lasalle Inc.

Podľa spriedovného vyhlásenia NBS deflačný impulz v ukazovateli cien výrobcov čiastočne odrážal prudko vyššie úrovne v predchádzajúcom roku a klesajúce ceny komodít. Ceny ťažby a spracovania uhlia klesli o 16,5 percent, čím sa minulý mesiac zvýšil ich pokles o 2,7 percenta. Ceny tavenia a spracovávania železných kovov klesli z 18,0 percent na 21,1 percenta.

Druhú najväčšiu svetovú ekonomiku tento rok ochromilo opakované vypuknutie epidémie covid-19, čo prinútilo úrady zaviesť prísne antivírusové obmedzenia, ktoré negatívne ovplyvnili činnosť tovární a spotrebiteľov. Obmedzenia nepriaznivo ovplyvnili aj čínsky obchod, nakoľko sa v októbri znížil vývoz aj dovoz. Ekonómovia varujú pred ďalším oslabením v nasledujúcich štvrťrokoch v dôsledku tlaku doma a rizík globálnej recesie.

,,Výrazný rozdiel medzi infláciou PPI v Číne a v ostatných priemyselných krajinách znamená, že Čína možno získava určitú konkurenčnú výhodu vo výrobe, ktorá by mohla pomôcť podporiť čínsky vývoz," uviedli analytici Nomury v poznámke pre klientov.

Index spotrebiteľských cien vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o 2,1 percenta. Nárast indexu spotrebiteľských cien sa zmiernil z 29-mesačného maxima, najmä v dôsledku poklesu cien potravín. Nárast bol miernejší, než predpokladali analytici, ktorí očakávali rast o 2,4 percenta.

Ceny potravín v medziročnom vyjadrení vzrástli o 7,0 percenta, čím sa ich rast spomalil z 8,8 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Počas septembra, ceny čerstvej zeleniny klesli o 8,1 percenta z 12,1 percenta. Na druhej strane, cena bravčového mäsa, ktorá je kľúčovým faktorom indexu spotrebiteľských cien, v októbri medziročne vzrástla o 51,8 percetna, teda výraznejšie ako 36 percent v septembri.

Takmer tri roky po vypuknutí pandémie Čína prisľúbila, že bude pokračovať vo svojej prísnej stratégii obmedzenia šírenia vírusu covid-19. Analytici tvrdia, že tvorcovia politiky budú opatrní pri uvoľňovaní menovej politiky z obavy pred odlivom kapitálu v situácii rozsiahleho globálneho zvyšovania úrokových sadzieb.

Čínska mena bola tento rok oslabená v dôsledku výrazného posilnenia amerického dolára, čím sa obmedzil priestor pre akékoľvek výraznejšie politické opatrenia Čínskej ľudovej banky. ,,Výsledkom je, že inflácia sa pravdepodobne nestane hlavným politickým obmedzením v Číne," povedal Julian Evans-Pritchard, hlavný ekonóm pre Čínu v Capital Economics.

,,V súčasnosti však existujú aj iné prekážky uvoľňovania menovej politiky, ako napríklad snaha Čínskej ľudovej banky spomaliť znehodnocovanie čínskeho jüanu voči americkému doláru."

Medzinárodný menový fond minulý mesiac uviedol, že očakáva spomalenie rastu Číny na 3,2 percenta, čo predstavuje zníženie o 1,2 bodu v porovnaní s prognózou z apríla. V budúcom roku sa očakáva postupné zrušenie prísnych antivírusových opatrení, ale nie rýchle riešenie krízy v oblasti nehnuteľností.

Ďalšie dôležité informácie