Čínske firmy prudko zvýšili výstavbu tovární na výrobu solárnych panelov v Spojených štátoch. Čína tak získava dominantné postavenie v tomto novovznikajúcom odvetví, pretože závody domácich spoločností v USA nie sú napriek federálnym dotáciám schopné čínskym výrobcom konkurovať.

Podľa analýzy firemných vyhlásení, vládnych dokumentov a rozhovorov s ôsmimi spoločnosťami a výskumníkmi budú mať čínske podniky v budúcom roku na území USA výrobnú kapacitu solárnych panelov najmenej 20 gigawattov. To bude stačiť na pokrytie zhruba polovice dopytu v krajine.

Očakávaný rýchly rast výroby solárnych panelov v USA spoločnosťami z Číny predstavuje znepokojujúci výsledok klimatického programu prezidenta Joea Bidena. Jeho administratíva síce usiluje o nové investície, ktoré vytvoria v USA pracovné miesta v oblasti čistej energie, jeho vláda sa ale zároveň snaží zabrániť nadmernej závislosti na svojom geopolitickom rivalovi v čase, keď ekonomika prechádza od ropy a plynu k obnoviteľným zdrojom energie.

Podmienky na trhu nie sú spravodlivé

Spoločnosti podporované Čínou majú v USA proti konkurentom výrazné výhody, ako sú silne dotované dodávateľské reťazce pre surový polykryštalický kremík a nedokončené solárne moduly, ako aj možnosť lacného štátneho financovania. Navyše, rovnako ako ostatné spoločnosti poberajú americké dotácie na výrobu čistej energie, ktoré sú súčasťou zákona o znižovaní inflácie z roku 2022.

„Podmienky na trhu nie sú spravodlivé. Ťažko si predstaviť, že by to niekto, hlavne na zelenej lúke, dokázal tak rýchlo ako čínsky výrobca,“ uviedla s odvolaním sa na nové továrne zakladateľka firmy SPV Market Research Paula Mintsová. Jej firma sa zaoberá výskumom solárneho priemyslu. Dodáva však, že čínske investície pomôžu domácemu solárnemu priemyslu dozrieť a vytvoria pracovné miesta.

Domáci výrobcovia v Spojených štátoch ale zisťujú, že je ťažké konkurovať záplave lacného dovozu a sú znepokojení prevahou Číny. Podľa minuloročnej správy agentúry Reuters by sa až polovica ohlásených projektov tovární v USA nemusela uskutočniť.

Projektanti majú záujem o lacné panely

Zhruba pätinu solárnych tovární vlastnia podľa výskumnej spoločnosti Wood Mackenzie čínske firmy. Číňania v USA investujú predovšetkým do výroby modulov, teda do procesu, pri ktorom sa jednotlivé solárne články dovezené z Ázie zostavujú do väčších jednotiek, teda solárnych panelov, nazývaných tiež moduly.

Kým čínski výrobcovia čelia odporu zo strany amerických výrobcov, naopak americkí projektanti, ktorí nakupujú panely a majú záujem o lacné dodávky, ich vítajú.

Spojené štáty zvažujú ďalšie clá

Spojené štáty sa snažili zmierniť závislosť na dovoze čínskych solárnych výrobkov prostredníctvom ciel. Pre obavy z nútenej práce tiež zakázali tovar spojený s čínskou oblasťou Sin-ťiang. Teraz zvažujú nové clá na komponenty vyrobené v ďalších ázijských krajinách, kde sa čínski výrobcovia usadili. Poprední americkí výrobcovia sa usilujú o to, aby Spojené štáty zaviedli nové clá na dovoz komponentov a zariadení z krajín, kde ich čínski konkurenti odstavili továrne na dodávky do USA.

Ďalšie dôležité správy

Made,In,China.,Cardboard,Boxes,With,Text,Made,In,China
Neprehliadnite

Aktivita čínskych tovární v júni pokračovala v poklese