Aktivita v čínskom výrobnom sektore v apríli nečakane klesla a na najnižšiu úroveň za štyri mesiace. Ukázali to v nedeľu oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu. To zvýši tlak na politikov, ktorí sa snažia podporiť zotavovanie sa ekonomiky z pandémie, uprostred utlmeného globálneho dopytu a pretrvávajúcej slabosti čínskeho sektora nehnuteľností.
Podľa výsledkov prieskumu index nákupných manažérov (PMI) z čínskeho výrobného sektora klesol v apríli 2023 na 49,2 bodu z marcových 51,9 bodu. Ekonómovia pritom očakávali, že sa zvýši na 51,4 bodu.
Aprílová hodnota indexu sa prepadla pod zlomovú hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu, a to prvýkrát od minulého decembra. Na príčine je slabý globálny dopyt.
Indexy produkcie a nových objednávok
Prieskum ďalej odhalil, že čiastkový index produkcie v apríli klesol tiež, a to na 50,2 z 54,6 bodu v marci, čo je jeho najmenšia hodnota od januára. Znížil sa aj index nových objednávok, na 48,8 z 53,6 bodu, z toho index exportných objednávok klesol na 47,6 z 50,4 bodu. Zamestnanosť sa v apríli znížila už druhý mesiac po sebe, na 48,8 zo 49,7 bodu.
Druhá najväčšia svetová ekonomika rástla v prvom štvrťroku 2023 rýchlejšie, než sa očakávalo. Dôvodom je silná spotreba sektora služieb, na druhej strane produkcia tovární zaostávala pri slabom globálnom raste.
Kľúč k obnoveniu čínskej ekonomiky
Politbyro, najvyšší rozhodovací orgán vládnucej čínskej Komunistickej strany, tento týždeň zdôraznilo, že obnovenie a rozšírenie dopytu je kľúčom k trvalému oživeniu ekonomiky. Upozornilo, že zlepšenie v prvom štvrťroku bolo výsledkom najmä zotavovania sa z blokád so „slabou dynamikou a nedostatočným dopytom“.
Čínsky výrobný sektor, ktorý zamestnáva približne 18 percent pracovnej sily v krajine, tak zostáva pod tlakom pre slabý globálny dopyt. Niektorí vývozcovia povedali, že zmrazili investície a iní znížili náklady na prácu.