Čínsky solárny priemysel dominuje svetovému trhu. Čínska asociácia fotovoltaického priemyslu (CPIA) predpokladá, že čínski výrobcovia dodajú v tomto roku až 750 gigawattov solárnych modulov, čo predstavuje 50-percentný nárast oproti 500 GW dodaným v roku 2023.
Tento rýchly rast je poháňaný kombináciou rozsiahlych výrobných kapacít, silnej vládnej podpory a technologického pokroku. Pre porovnanie, v roku 2023 mala celková inštalovaná kapacita elektrickej energie v USA približne 1 300 GW, čo znamená, že len nové čínske solárne panely predstavujú približne 62 percent celkovej americkej kapacity. Je však rozdiel medzi skutočne dodanou energiou z rôzne hustých zdrojov energie.
Po dvoch desaťročiach intenzívnych investícií do infraštruktúry solárnej energie sa Čína stala lídrom vo výrobe solárnych panelov, pričom vyrába približne 80 percent celosvetovej produkcie. Medzi najväčších výrobcov patria spoločnosti ako LONGi Green Energy, JinkoSolar či Trina Solar.
Zdržanlivosť a sebadisciplína
Minulý týždeň sa však v rámci výročného stretnutia CPIA podpísala dohoda medzi viac než 30 poprednými spoločnosťami v tomto sektore. Podľa nej budú čínski výrobcovia v roku 2024 podliehať výrobným kvótam, ktoré budú určené podľa ich podielu na trhu, kapacít a očakávaného dopytu. Tento krok je založený na vzore, ktorý využíva Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na riadenie dodávok a cien.
To má za cieľ znížiť nadbytočné kapacity, ktoré zapríčiňujú klesajúce ceny a rastúci tlak na ziskovosť. Čína tak reaguje na obrovský nadbytok výrobných kapacít, ktoré sa za posledné roky nahromadili – jej plné kapacity sú momentálne schopné vyprodukovať viac ako 1 100 GW ročne. Tento objem produkcie je takmer dvojnásobný oproti globálnemu dopytu.
Podľa analytikov však rozhodnutie neprichádza bez rizík. Čínsky solárny priemysel, rovnako ako mnoho iných odvetví v krajine, čelí rýchlemu rastu, ktorý sa začína vyčerpávať, čo vedie k nadmerným investíciám a následným problémom s prebytkom kapacít. Tento problém nie je špecifický len pre solárnu energetiku – podobné výzvy čelí aj oceliarsky a chemický priemysel. V prípade solárneho priemyslu však problém zosilňuje spomaľujúci sa globálny dopyt, ktorý má za následok poklesy cien a znižovanie marží výrobcov.
Aj keď celosvetový dopyt po solárnych paneloch ešte stále rastie, tempo tohto rastu sa začína spomaľovať. Agentúra BloombergNEF uvádza, že v roku 2023 narástol počet inštalovaných solárnych panelov na celom svete o 76 percent a v roku 2024 sa očakáva ďalší nárast o 34 percent. Avšak v roku 2025 sa tento rast môže spomaliť na osem percent. Tento trend je z veľkej časti dôsledkom obchodného napätia a rozhodnutia čínskych výrobcov otvárať nové výrobné závody v USA, Indii a Indonézii, aby sa vyhli rastúcim clám.
Investičné príležitosti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?