Zdá sa, že bezhraničné partnerstvo čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského lídra Vladimira Putina predsa len svoje hranice má. Si pravdepodobne nemá v úmysle nasledovať šéfa Kremľa do zahraničnopolitickej izolácie, píše Bloomberg.
Svojimi prejavmi a gestami čínsky prezident v posledných týždňoch naznačil, že od Putinovej invázie na Ukrajinu spred takmer deviatich mesiacov podnikol najvýznamnejšie kroky, aby sa od svojho ruského spojenca pokúsil dištancovať.
Signály sa množia
Ostatný signál vyslal Si Ťin-pching v stredu počas summitu G20 na indonézskom Bali, keď sa podpísal pod komuniké, podľa ktorého „väčšina členov (G20) rozhodne odsudzuje vojnu na Ukrajine“.
„Ruský prezident je so svojou politikou na svete takmer osamotený, pričom nemá nijakého silného spojenca,“ povedal novinárom počas summitu na Bali nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý sa s čínskym prezidentom stretol začiatkom novembra v Pekingu.
Doposiaľ zriedkavý prejav solidarity zo strany čínskeho prezidenta prišiel po viacerých pomerne ústretových stretnutiach so svetovými lídrami, ktorí sa najrozhodnejšie zasadzovali o to, že Rusko treba za jeho agresiu voči Ukrajine potrestať.
V pondelok sa Si Ťin-pching dokonca stretol aj so šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom. Počas rozhovorov s americkým prezidentom čínsky líder povedal, že je rozhodne proti použitiu jadrových zbraní na Ukrajine, čo je opakovane spomínaná červená čiara, ktorú ak Rusko prekročí, Peking s ním úplne prestane spolupracovať.
On a kormidelník
Kroky čínskeho prezidenta sú pravdepodobne súčasťou širšieho príklonu k pragmatizmu po tom, čo si generálny tajomník čínskej komunistickej strany na jej nedávnom zjazde zabezpečil takmer bezprecedentné tretie funkčné obdobie na čele štátu. Pred ním sa niečo podobné podľa Bloombergu podarilo len tzv. Veľkému kormidelníkovi Mao Ce-tungovi.
Čína takisto minulý týždeň čiastočne uvoľnila prísne protipandemické opatrenia a predstavila plán záchrany upadajúceho realitného sektora.
Neznamená to však, že Si má v úmysle úplne pochovať „bezhraničné“ partnerstvo s Moskvou, ku ktorému sa spolu s Putinom prihlásil len niekoľko týždňov predtým, ako ruský líder rozpútal v Európe najväčší ozbrojený konflikt od skončenia druhej svetovej vojny.
Agresiu neodsúdili
Peking Rusko stále pokladá za cenného spojenca v boji proti dominancii Washingtonu, pričom Putinovu agresiu tvrdošijne odmieta verejne odsúdiť.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I bol na indonézskom summite G20 jediným diplomatom ochotným stretnúť sa so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom, ktorý na tomto vrcholnom podujatí zastupoval Vladimira Putina. Tento rok sa obaja ministri rozprávali už desaťkrát.