Čína diskriminovala zahraničných vydavateľov bankových kariet tým, že ponechala čínskej štátnej firme China UnionPay (CUP) monopolné postavenie pri niektorých zúčtovacích transakciách. Oznámila to dnes Svetová obchodná organizácia (WTO).
Podľa výboru zaoberajúceho sa spormi v rámci WTO porušila Čína pravidlá organizácie, keď požadovala, aby všetky platobné karty vydané v Číne fungovali v sieti China UnionPay a mali jej logo. V rozpore s pravidlami WTO je aj nariadenie, že všetky platobné terminály musia akceptovať sieť China UnionPay.
Sťažnosť na Čínu podali predvlani v septembri Spojené štáty, ktorým sa nepáčilo, že Čína drží zahraničné firmy mimo služby elektronického platobného systému v domácej mene, jüanoch. Firmy ako Visa, MasterCard a American Express môžu obmedzene poskytovať služby v zahraničných transakciách, v transakciách v domácej menej však má monopol China UnionPay.
USA sa tiež nepáčilo, že všetky prístroje na spracovanie kartových transakcií musia byť kompatibilné s kartami China UnionPay, čím mala firma garantované pripojenie, zatiaľ čo ostatné spoločnosti si museli pripojenie s obchodníkmi vyjednávať. A všetky platobné karty museli mať logo China UnionPay.
Hovorca Bieleho dum Jay Carney nazval rozhodnutie víťazstvom, ktoré ukázalo „naše odhodlanie ísť proti snahám Číny narušovať pravidlá medzinárodného obchodu“. Tim Reif z kancelárie obchodného splnomocnenca americkej vlády však upozornil na to, že Washington neuspel v niektorých menších bodoch sťažností, aj keď rozhodnutie WTO bolo podľa neho víťazstvom, ktoré podporí zhruba 6 000 pracovných miest v USA.
Na odmietnutie niektorých bodov sťažností upozornilo i čínske ministerstvo obchodu a toto odmietnutie potom označilo za svoje víťazstvo. Viac sa k rozhodnutiu nevyjadrilo.
CUP v súčasnosti pôsobí vo viac než 110 krajinách a podľa svojho vyhlásenia je podľa objemu transakcií treťou najväčšou kartovou firmou na svete. Podľa dokumentov zverejnených pre minoritných investorov a čínskou akciovou burzou v júli 2011 mala firma v obehu vyše 1,4 miliardy debetných kariet a jej hodnota v tom čase predstavovala zhruba 11,3 miliardy USD. Hlavnými akcionármi firmy sú štyri veľké čínske úverové ústavy, ICBC, China Construction Bank, Agricultural Bank of China a Bank of China.
Ktorákoľvek zo strán sa môže proti rozhodnutiu odvolať. Ak to urobí, bude prípad posudzovať odvolací orgán WTO. Ten by potom mal vydať konečné rozhodnutie do 90 dní, napísala agentúra Reuters.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP