Ako uviedla agentúra Reuters, kurz jüanu na domácom trhu, takzvaného onshore jüanu, dosiahol 7,15 jüanu za dolár. To predstavuje najnižšiu hodnotu od februára 2008. Na zahraničných trhoch (offshore jüan) klesol až na historické minimum 7,1850 jüanu za dolár.
Napätie vo svete v ostatných dňoch vzrástlo, keď Washington a Peking oznámili zvýšenie dovozných ciel na tovary druhej strany a americký prezident Donald Trump vyhlásil, že americké firmy by mali Čínu opustiť. Viacerí ekonómovia varovali, že takýto vývoj môže viesť k poklesu globálnej ekonomiky.
Čínsky jüan nie je plne konvertibilný. Centrálna banka každý deň stanovuje jeho stredový referenčný kurz, od ktorého sa mena môže odchýliť maximálne o dve percentá. V ostatných dňoch centrálna banka referenčný kurz postupne znižovala a ako informovala agentúra AFP, v pondelok ho stanovila na úrovni 7,057 jüanu za dolár.
Začiatkom augusta prelomil jüan politickú citlivú hranicu sedem jüanov za dolár. Stalo sa tak iba pár dní potom, ako Trump oznámil, že od 1. septembra zavedie dodatočné clá na čínsky tovar v hodnote 300 miliárd dolárov (271,13 miliardy eur).
Pokles kurzu jüanu zvýhodňuje čínskych vývozcov, čím Peking môže čiastočne kompenzovať nepriaznvé dôsledky amerických dovozných ciel. Prelomenie hranice preto podráždilo Washington a USA prvýkrát od roku 1994 označili Čínu za menového manipulátora.