Sú nimi „inteligentné paličky“, ktoré podľa Baidu dokážu spoznať, či nie je olej v jedle pred nimi pančovaný. Tieto paličky boli pôvodne len aprílovým žartom a firma Baidu nemala vážne úmysly pokračovať v nápade. Ale ohlas v Číne i v zahraničí bol taký, že inteligentné paličky predsa len uzreli svetlo sveta.
Tento týždeň Baidu zverejnil doterajšie výsledky. Paličky sú elektronické a keď ich užívateľ priblíži k oleju, senzory skontrolujú teplotu oleja a jeho jedlosť. Výsledky sa objavia na displeji smartfónu, s ktorým sú paličky spárované. Na samotných paličkách sa rozbliká červená kontrolka, ak použitý olej nie je čerstvý alebo jedlý.
Kvalita potravín predstavuje v Číne veľký problém. K jednému z najhorších škandálov došlo v roku 2008, keď po detskom mlieku s priemyselnou chemikáliou melamín zomrelo šesť dojčiat a ďalších 300-tisíc ochorelo.
Ďalším zdrojom značného znepokojenia je „recyklovaný“ olej na varenie získavaný z odpadov či zvyškov z reštaurácií, ktorý sa po prečistení tvári ako nový. Jen vlani bolo za výrobu a používanie takéhoto oleja zadržaných vyše 100 ľudí a 20 z nich skončilo vo väzení, z toho dvaja na doživotie.
Doteraz však nie je jasné, či sa inteligentné paličky dočkajú priemyselnej výroby. Firma Baidu zatiaľ vyrobila len obmedzenú sérii prototypov. Užívatelia čínskych sociálnych sietí nový výrobok chvália, ale zároveň sú otrávení zo skutočnosti, že niečo také vôbec treba.
„Môžeme si ešte vôbec vychutnávať jedlo?“ napísal jeden užívateľ. „Keby som tieto paličky nosil všade so sebou, asi by som umrel hladom,“ dodal druhý.