Pre Peking sú bankári obyčajnými „hedonistami“, ktorí si úživajú život v luxuse. Sen čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o „spoločnej prosperite“ tvrdo zasiahol do výšky platov a odštartoval v bankách sériu úsporných opatrení. Mnohí zamestnanci preto rozmýšľajú o zmene kariéry, píše Bloomberg.
Nová ekonomika
Zdá sa, že Si sa rozhodol vzdať štyridsať rokov trvajúcich trhovo orientovaných reforiem a finančných inovácií. Najmocnejší čínsky líder od čias Mao Ce-tunga prisľúbil vybudovať „moderný finančný systém s čínskymi prvkami“, ktorý bude úplne odlišný od západného modelu.
„Vidím, že sa čoskoro sformuje nová čínska ekonomika, v ktorej bude mať finančný sektor len dva typy hráčov: banky riadené vládou a poisťovne riadené vládou," zdôraznil Č'-wu Čchen, profesor financií na Univerzite v Hongkongu. Finančný sektor preto podľa neho nebude potrebovať toľko profesionálov a mnohí si budú musieť nájsť prácu inde.
Vláda sa snaží čínsku ekonomiku oživiť po tom, čo dôvera domácich spotrebiteľov a medzinárodných investorov klesla. Banky od nej obdržali výzvu, aby zvýšili úverovanie, no dopyt je slabý. Trh s nehnuteľnosťami stále trápi hlboký pokles a investori opustili akciový trh, čím čínske trhy prišli o vyše päť biliónov dolárov.
Prehodnocovanie kariéry
Top banky a makléri boli nútení skresať bonusy a cestovné benefity. China International Capital v roku 2023 znížil časť odmien pre vedúcich bankárov o viac než 40 percent, zatiaľ čo Citic Securities znížila základné platy niektorých zamestnancov o 15 percent.
Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Morgan McKinley prišlo o talenty za posledných šesť mesiacov približne 80 percent čínskych firiem poskytujúcich finančné a bankovnícke služby. Celkové číslo pre všetky sektory je 78 percent.
Odísť z pevninskej Číny do Hongkongu alebo inde nie je úplne jednoduchá záležitosť. Svetové banky už vyše rok znižujú pracovné miesta zamerané na Čínu. Platy väčšiny vedúcich investičných bankárov v ázijských pobočkách Wall Streetu padli na najnižšiu úroveň za takmer dve desaťročia.
Čerství absolventi si aj z tohto dôvodu hľadajú prácu v iných sektoroch. Emma, ktorá absolvovala stáž u popredného makléra a snívala o kariére investičnej bankárky, sa rozhodla namiesto toho prihlásiť na magisterské štúdium informatiky na Univerzite v Oxforde.