Poslanci parlamentu poslednej svetovej komunistickej veľmoci sú nepochybne najbohatšími zákonodarcami na svete. Podľa čínskych médií sa na práve prebiehajúcom zasadnutí čínskeho zákonodarného zboru zúčastňuje 31 dolárových miliardárov. Informoval o tom dnes denník The Financial Times.
Vôbec najbohatším poslancom Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov je podľa časopisu Hurun Report Cung Čching-chou, majiteľ najväčšieho výrobcu nápojov v krajine Wahaha, s odhadovaným majetkom 13 miliárd dolárov.
Ďalších 52 miliardárov registruje čínsky časopis o bohatstve a luxuse Hurun Report medzi členmi poradného orgánu parlamentu CPPCC, ktorý sa schádza každoročne v tom istom čase ako zákonodarný zbor.
Denník The Financial Times v tejto súvislosti upozorňuje na to, že v Spojených štátoch nie je v Snemovni reprezentantov ani v Senáte jediný miliardár. Najbohatším poslancom je republikánsky zástupca Texasu Michael McCaul s majetkom odhadovaným na "úbohých" 500 miliónov dolárov.
The Financial Times tiež pripomína, že vzhľadom na to, že čínski najvyšší predstavitelia a ich rodiny skutočný rozsah svojho majetku obvykle taja, sú vyššie uvedené údaje zrejme značne podhodnotené a "superbohatých" účastníkov zasadnutia bude zrejme ešte viac.
Oproti minulému roku počet známych dolárových miliardárov v čínskom parlamente každopádne vzrástol, a to o 17 percent. Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov ich malo vlani 28 a jeho poradný orgán 43.
V súčasnej čínskej spoločnosti je bohatstvo mocných stále citlivejšou témou. Nový vodca vládnucej komunistickej strany Si Ťin-pching, ktorého na parlamentnom zasadnutí tiež formálne zvolia za nového prezidenta Číny, už pri svojom vymenovaní do čela strany v novembri vyhlásil kampaň proti extravagancii a korupcii.
Podľa analytikov je členstvo v strane pre najbohatších občanov totalitnej Číny často vnímané ako jediná možnosť ako uniknúť perzekúcii. "Naša vláda je totalitná, každému nad hlavou visí meč a rozhodnutie, čia hlava padne, závisí len a len na úradníkoch," konštatoval Feng Sing-jüan z čínskej akadémie sociálnych vied. "Keď si podnikatelia nahromadia majetok, potrebujú ho ochrániť, a tak si nájdu nejakého činiteľa, alebo sa stanú činiteľom sami," dodal. "Ďalšou populárnou možnosťou je zaobstarať si zahraničný pas. Mnoho členov CPPCC sa už stalo cudzincami," uviedol Feng.
Traja najbohatší členovia poradného orgánu parlamentu sú synovia hongkonských magnátov na čele s Victorom Li, synom najbohatšieho muža Ázie Li Ka-Singa. Imanie ich rodiny sa odhaduje na 32 miliárd dolárov.
Pomerne hladkej zmene Hongkongu z bývalej britskej kolónie na čínske územie pomohla v uplynulých 15 rokoch tiež podpora najbohatších občanov tohto teritória. Tých väčšinou prizvali do komunistickej strany výmenou za poskytnutie obchodných príležitostí v pevninskej časti Číny, píše denník The Financial Times.
Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov je so svojimi takmer 3 000 poslancami najväčším zákonodarným zborom na svete. Jeho poradný orgán CPPCC má okolo 2 200 členov.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP