Niekoľko kľúčových bývalých zamestnancov čínskej odnože pôvodom britského podniku Arm Holdings založilo s podporou miestnej vlády startup zaoberajúci sa návrhom čipov. Materská firma pritom len niekoľko týždňov predtým získala päť miliárd dolárov v počiatočnej verejnej ponuke v Spojenom kráľovstve. Spoločnosť dodáva čipy do mnohých mobilných zariadení vrátane iPhonu od Apple, informuje Bloomberg.
Z Arm China odišiel vedúci výskumu a vývoja, regionálny vedúci predaja aj manažér pre vzťahy s vládou, ktorý je teraz generálnym riaditeľom novej firmy Borui Jingxin. Tá je podporovaná vedením megapolisu Šen-čen a jej cieľom je získať kapitál a inžinierov aj od spoločnosti Arm. Vznikla v reakcii na snahy Washingtonu tlmiť vývoj čipov v Číne.
Firma Arm má za sebou mnohé problémy. Potom, čo ju v roku 2016 získala japonská SoftBank Group, postúpila väčšinové vlastníctvo v Číne miestnym investorom. SoftBank a Arm potom skončili v dlhoročnom spore s generálnym riaditeľom čínskeho biznisu Allenom Wuom, ktorého prepustili, no on odmietol zo spoločnosti odísť. SoftBank a Arm vlani napokon zvíťazili.
Arm pred svojím historickým IPO priznala, že nekontroluje čínsku divíziu a čelí riziku straty akejkoľvek kontroly nad podnikom. Spoločnosť Arm China vo februári prepustila približne 100 zamestnancov, väčšinu z nich z tímu výskumu a vývoja, pričom niektorí z nich prestúpili k Borui.
Zástupca Borui Jingxin v e-maile uviedol, že je zákazníkom spoločnosti Arm China a tomuto podniku nekonkuruje, ani s ním nie je v konflikte záujmov.
Základné imanie Borui sa podľa firemnej databázy QiChaCha vo februári zvýšilo na osem miliárd jüanov (1,03 miliardy eur) z pôvodných 45 miliónov jüanov. Nové prostriedky pochádzali od dvoch firiem so sídlom v Šen-čene, ktorých pozadie je nejasné, ale mali rovnakú adresu a kontrolujúceho akcionára.
Česká a Slovenská asociácia AI sa zaväzujú na spoluprácu
Obe organizácie prispejú k rýchlejšiemu rozvoju inovácií