Na veľkých kusoch mäsa vidno hnilobné zelené škvrny. Napriek tomu ho zamestnanci používajú ako mleté mäso do ďalších výrobkov. Zábery, ktoré spravil tým reportérov z Šanghaja, znovu otriasli dôverou čínskych spotrebiteľov v bezpečnosť ich potravín.

Čínska vláda už roky sľubuje v tomto smere zlepšenia, na verejnosť sa pritom dostávajú nové a nové škandály.

„To mäso je predsa po záruke už pol mesiaca,“ zisťuje žurnalista, ktorý sa do firmy nechal naoko najať ako zamestnanec a so svojimi kolegami tajne natáča bežné praktiky. Skutočný zamestnanec oblečený v bielom ochrannom plášti mu odpovedá len pokrčením ramien: „To predsa nevadí.“

Na mnohých záberoch je taktiež vidieť, ako zamestnanci berú kusy mäsa, ktoré spadli na zem, a znovu ich dávajú do strojov.

„Všetky veľké prípady odhalili ľudia zvnútra podnikov a nie štátne kontroly. Už tu nepanuje žiadna dôvera,“ povedal expert na bezpečnosť potravín Lin Žung-čchüan s tým, že by to malo znamenať koniec súčasných potravinárskych kontrolných úradov v Číne. Kontroly sa podľa neho odohrávajú iba vzácne a keď už sa odohrávajú, tak sú nedbalé.

Čínska vláda si bezpečnosť potravín stanovila ako jednu zo svojich hlavných priorít. „Zlepšíme systém kontroly potravín,“ oznámil nedávno čínsky premiér Li Kche-čchiang. K žiadnym veľkým reformám však zatiaľ nedošlo.

Téma sa zatiaľ stáva zásadným politickým problémom, pretože aj čínski milionári už majú dosť neistoty ohľadom tamojších potravín. Viac ako polovica (56 percent) v minulom roku oslovených Číňanov s majetkom minimálne desať miliónov jüanov (približne 1,2 milióna eur) v prieskume uviedla, že už čoskoro z krajiny odídu alebo plánujú odísť. Dôvody pre vycestovanie uvádzajú skoro stále rovnaké – nevyhovujúce potraviny, znečistená voda a vzduch.

Čínske poľnohospodárstvo sa ocitlo pod silným tlakom. Na jednej strane majú poľnohospodári zaistiť kvalitnú potravu pre takmer 1,4 miliardy ľudí v krajine. Na strane druhej je však tamojšia poľnohospodárska pôda zaťažená ťažbou a ďalšími priemyslovými odvetviami.

Nedávne oficiálne výsledky analýz na kvalitu pôdy sú alarmujúce. Asi pätina všetkej čínskej poľnohospodárskej pôdy je zamorená škodlivými látkami. „Koktejl jedov“, ktorý bol v pôde zistený, je namiešaný z kadmia, nikla a arzénu. Krátko pred zverejnením výsledkov bola na juhu Číny zistená prítomnosť ťažkých kovov v ryži a v obchodoch bola odhalená znečistená minerálna voda. 

Čínske kontaminované potraviny sa dostávajú aj do Európy. Ako uvádza Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF), v minulom roku bol na problematické hodnoty niektorých z týchto potravín európsky systém upozornený 435-krát. Okrem iného išlo o „podozrivú“ brokolicu, citrusy alebo čaj, vyplýva z výročnej správy RASFF.

„Kvalita potravín, ktoré sa vyvážajú na zahraničné trhy, je omnoho lepšia než u výrobkov, ktoré sa predávajú v tuzemsku,“ uviedol L. Žung-čchüan. Pre export totiž neplatia bežné čínske štandardy, ale prísne medzinárodné pravidlá. „Len desať percent potravín v Číne spĺňa medzinárodné štandardy,“ spresnil expert na potraviny.