O otvorenom liste čínskych historikov píše The Guardian. Pre čínskeho historika Sü Kuo-čchiho je neochota Pekingu odsúdiť ruský vpád na Ukrajinu alarmujúca. „Ako historik sa zaoberám prvou svetovou vojnou. Pred viac ako 100 rokmi vkráčala Európa ako námesačná do obrovského konfliktu, ktorý mal neskutočné dôsledky aj pre Čínu. Svet sa opäť možno ocitol v bode, z ktorého už niet návratu,“ povedal Sü.
„Obávam sa, že sme sa z tragédií minulosti ešte stále nepoučili. Ako historik som sklamaný,“ povedal Sü Kuo-čchi na margo reakcie oficiálnych čínskych miest a ľudí na sociálnych sieťach na ruskú agresiu voči Ukrajine.
K čomu povedie táto vojna?
V sobotu ráno sa päť známych čínskych historikov vrátane Sü Kuo-čchiho podpísalo pod otvorený list, v ktorom odsúdilo postup Moskvy a vyzvalo na nastolenie mieru. Autori listu dúfajú, že presvedčia Peking, aby dal jasne najavo, že to, čo Rusko robí je zlé a Čína by to mala povedať nahlas.
„K čomu povedie táto vojna? Povedie k rozsiahlej svetovej vojne?“ pýtajú sa v liste čínski historici. „Veľké dejinné katastrofy sa neraz začali malými konfliktmi. Boli sme zásadne proti ruskej vojne proti Ukrajine. Ruský násilný vpád do zvrchovaného štátu… je porušením noriem medzinárodných vzťahov založených na charte OSN a narušením existujúceho systému medzinárodnej bezpečnosti,“ píše sa v liste.
Verejne Čína odsudzuje každý krok, ktorý predstavuje narušenie územnej celistvosti inej krajiny. Čínsky minister zahraničných vecí v piatok na oficiálnej webovej stránke svojho ministerstva tento postoj zopakoval, avšak cez týždeň, keď na Ukrajine zomierali civilisti, Peking len opakoval Putinov argument, že kroky Moskvy sú len reakciou na rozširovanie sa Severoatlanntickej aliancie smerom na východ.
Toto je invázia
„Skutočne v to (v Pekingu) veria? Skutočne Číne stojí za to podkopať si vlastnú dôveryhodnosť obhajovaním neobhájiteľného? Obávam sa, že ich Putin obalamutil,“ povedal Sü a zdôraznil, že on a jeho kolegovia svoj otvorený list napísali, pretože milujú svoju vlasť a nechcú, aby prípadná svetová tragédia zmarila budúcnosť Číny.
„Toto je invázia. Ako hovorí čínske príslovie: Nemôžete nazvať jeleňa koňom. Ako čínski historici nechceme byť svedkami toho, že bude Čína vtiahnutá do niečoho, čo od základov naruší existujúci svetový poriadok,“ dodal Sü.
List čínskych historikov však na webe vydržal len dve hodiny a 40 minút kým sa nedostal do pozornosti miestnych cenzorov. Necelé tri hodiny však stačili čínskym militantným trollom na to, aby autorov označili za „nehanebníkov“ a „zradcov“. „Prečo ste mlčali, keď Západ napadol Irak,“ poznamenal sarkasticky jeden z nich.
Obdivujú Putina
Je ťažké hovoriť o verejnej mienke v Číne, ale v posledných niekoľkých dňoch, zatiaľ čo čínski diplomati hľadajú koherentné argumenty, čínski nacionalisti sa na internete netaja svojim obdivom k Putinovi. Niektorí ruského prezidenta nazývajú „najväčším stratégom storočia“. Iní hovoria, že Čína by mala využiť situáciu a „získať späť Taiwan“.
Peking v pondelok vyzval na deeskaláciu a zdržanlivosť v súvislosti s ukrajinskou krízou. Urobil tak v čase, keď sa zástupcovia Kyjeva a Moskvy stretli na rokovaniach v Bielorusku.
„Čína venuje veľkú pozornosť zmenám v situácii na Ukrajine a podporuje všetky snahy o deeskaláciu situácie a jej politické vyriešenie," uviedol v pondelok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin počas pravidelného tlačového brífingu. V reakcii na uvalenie sankcií voči Moskve zo strany západných krajín Wang povedal, že Čína nepodporuje používanie takýchto opatrení.