Čínske vojenské manévre v okolí Taiwanu zatiaľ nechávajú svetové trhy pokojné, čínske aj taiwanské akciové indexy začali týždeň rastom. Americké akciové indexy dokonca zdolávajú ďalšie maximá. Takzvané futures na indexe S&P 500 v pondelok dopoludnia atakovali hodnotu 5 815 bodov, ukazujú burzové štatistiky.
Pohyby na burze
Index CSI 300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čene, spevnil o 1,91 percenta na 3961,34 bodu. Index taiwanskej burzy TSEC potom spevnil o 0,32 percenta na 22.975,29 bodu. Index Hang Seng, ktorý sleduje obchodovanie na burze v Hongkongu a v ktorom sú prevažne akcie čínskych spoločností, ale 0,75 percenta odpísal a uzavrel na 21.092,87 bodu.
Index hongkongských akcií sa cez deň dostal aj do zisku, neskôr ale začal klesať. Pod rast sa podpísali ďalšie stimulačné balíčky na podporu realitného sektora, ako aj opätovné nákupy po silnej korekcii z minulého týždňa.
Reakcia zlata
Jediným aktívom, kde je skutočne možné pozorovať efekty vojenských manévrov pri Taiwane, je zlato, povedal analytik Purple Trading Petr Lajsek. Cena kovu sa z hodnôt okolo 2 640 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu) v pondelok dostala až na 2 665 dolárov. Zlato je asi najznámejším bezpečným prístavom a je vnímané ako určité zabezpečenie pri geopolitických konfliktoch.
Na situáciu prekvapivo príliš nereaguje dolár, ktorého index len mierne posilnil a dostal sa nad 103 bodov. „Trhy tak dávajú skutočnému začiatku konfliktu len minimálnu šancu. Čína má navyše plné ruky práce so stabilizáciou svojej ekonomiky a akciového trhu. Na podporu investuje stovky miliárd dolárov. Ak by Čína zaútočila na Taiwan, tak by veľká časť týchto nákladov bola nanič. Zo strany Číny tak ide len o určitú hru, ktorou sa pripomína Taiwanu, ako aj Spojeným štátom,“ domnieva sa Lajsek.