Výmenu jüanov za americké doláre na termínovanom trhu a ich predaj na spotovom trhu, zaznamenali hlavné štátne banky v krajine, čo je však postup, ktorý Čína využívala aj v rokoch 2018 a 2019.
Zdá sa, že predaj bol zameraný na stabilizáciu jüanu, zatiaľ čo swapy pomáhali získavať doláre, ako aj ukotviť cenu jüanu vo forwardoch.
Kurz jüanu voči doláru v tomto roku klesol o 11,6 percenta. V pondelok sa obchodoval na úrovni približne 7,1980 za dolár. Hodnota jednoročných forwardov na výmenu dolára za jüan po opatreniach štátnej banky prudko klesla, čím sa kurz jüanu dostal na 6,95 za dolár.
„Veľké banky chcú získať dolárové pozície zo swapového trhu, aby stabilizovali spotový trh,“ uviedol zdroj.
Štátne banky zvyčajne obchodujú na čínskom devízovom trhu v mene centrálnej banky, ale môžu obchodovať aj pre vlastné účely alebo vykonávať príkazy pre svojich firemných klientov.
Ďalší zdroj poznamenal, že obchody štátnych bánk sa zrejme riadia takým spôsobom, aby sa na intervenciu nevyužili ostro sledované devízové rezervy krajiny vo výške 3 biliónov dolárov. Tento krok zároveň pomáha štátnym bankám obstarávať doláre v čase, keď rastúce výnosy v USA spôsobili, že dolárov je málo a majú veľkú hodnotu.
Počas hospodárskeho poklesu v roku 2015 spálila Čína rezervy na podporu jüanu vo výške 1 bilióna dolárov a prudké zníženie oficiálnych rezerv vyvolalo veľkú kritiku.