Podľa analytičky Cushman & Wakefield Cristine Lai „počiatočné aktivity čínskych poisťovní budú smerovať najmä do svetových metropol, pričom tento zámer potvrdzujú nedávne investície v Londýne a New Yorku. Ďalšie popredné mestá ako Singapur, Sydney a Tokio budú taktiež svedkami investícií za viac ako 100 miliónov dolárov. Investičná aktivita bude expandovať aj do európskych metropol a na severoamerický trh," uviedla pre portál South China Morning Post.

V minulom roku predstavoval podiel vlastnených nehnuteľností 0,8 percenta z celkových aktív čínskych poisťovní. Polovicu z tejto hodnoty predstavovali nehnuteľnosti vlastnené v zámorí. Podľa prognózy na nasledujúcich päť rokov sa očakáva, že tento podiel porastie zo súčasnej úrovne až na takmer päť percent.

Ako vysvetľuje South China Morning Post, rýchla expanzia čínskych poisťovní na svetový trh s nehnuteľnosťami sa začala po tom, čo čínska komisia pre reguláciu poistenia (CIRC) ešte v roku 2009 povolila 30-percentný podiel aktív v nehnuteľnostiach, kde polovicu z tejto hodnoty môžu predstavovať nehnuteľnosti v zahraničí.

Reálne sa však tomuto podielu nepriblížila zatiaľ žiadna z top 5 poisťovní, podiely sa pohybujú medzi 1 až 2 percentami.

Skupujú aj poľnohospodársku pôdu

Okrem investícií v oblasti nehnuteľností sa centrom záujmu pre Čínu stáva aj nákup poľnohospodárskej pôdy po celom svete. V Číne žije zhruba 20 percent svetovej populácie, ale na jej území sa nachádza len 8 percent svetovej ornej pôdy. Z tohto dôvodu vyhľadáva Čína poľnohospodársku pôdu po celom svete. Pre Čínu sa pestuje kapusta v Kongu, sezamové semienka a arašidy v Mozambiku a obilniny v Latinskej Amerike.

Štúdia z oblasti životného prostredia Inštitútu fyziky (Institute of Physics) z roku 2014 zistila, že celosvetovo obchoduje s pôdou 126 krajín, pričom Čína je globálne najväčším obchodníkom s pozemkami, čo do počtu obchodných partnerov. 

Čínska vláda, ale aj súkromní investori považujú akvizíciu pozemkov za dlhodobú investíciu. Jednak z hľadiska kapitálového zhodnotenia, ale aj z dôvodu zabezpečenia potravín pre budúcnosť.

V roku 2013 sa dve čínske štátne spoločnosti dohodli na kúpe 3 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy v oblasti Dnepropetrovsku na Ukrajine. Čína taktiež investovala niekoľko miliónov eur v Bulharsku na pestovanie kukurice a slnečnice, ktoré sú určené na export naspäť do Číny, napísal vtedy britský server Channel 4.