Čína údajne pripravuje sériu odvetných opatrení voči Európskej únii za plánované clá na dovoz elektromobilov. Pre čínskych výrobcov by sa dodatočné náklady rátali rádovo v miliardách eur. EÚ vyzýva Čínu, aby sa ešte predtým, ako sankčné clá vstúpia od júla do platnosti, dohodli na kompromisnom riešení.
Napätie v obchodných vzťahoch medzi oboma veľmocami sa medzitým zvyšuje. Peking v reakcii na ohlásené clá EÚ prisľúbil „prijať všetky potrebné opatrenia“ na ochranu práv čínskych podnikov. Bloomberg identifikoval konkrétne európske produkty, ktoré by mohli podliehať najväčšej pozornosti Číny.
Brandy: Rana pre Francúzsko
Prvým v hľadáčiku Číny je európske brandy. Peking oznámil antidumpingové vyšetrovanie v januári, ktoré by mohlo trvať rok alebo viac. Obmedzenia na potraviny a poľnohospodárske výrobky by zasiahli najmä Francúzsko. Podľa údajov z Medzinárodného obchodného centra (ITC) bola Čína v roku 2023 druhým najväčším exportným trhom pre francúzske brandy.
Bravčové mäso: španielski exportéri prídu o odbyt
Tento týždeň Peking oznámil vyšetrovanie údajného dumpingu európskeho bravčového mäsa. Ak by to viedlo k clám, doľahli by na hlavných dodávateľov, ako je Španielsko. Čína bola v minulom roku druhým najväčším trhom pre španielskych exportérov, nasledujú Dánsko a Holandsko.
Víno: Utrpí hlavne Stredomorie
Víno sa v čínskych štátnych médiách spomína ako ďalší z produktov, na ktorý budú cielené odvetné opatrenia. Francúzsko je najväčším európskym exportérom vína do Číny, nasledované ďalšími stredomorskými krajinami. Celosvetový trh s vínom je v prebytku, takže nájsť nové trhy by bola náročná úloha.
Autá: Najprv Nemecko, potom Slovensko
Čínska obchodná komora minulý mesiac naznačila, že importované autá s veľkými motormi by mohli byť ďalším cieľom Pekingu. Ak by clá boli uvalené len na európskych exportérov, najviac by postihli Nemecko a Slovensko, plošné opatrenie by zasiahlo aj americké a japonské spoločnosti.
Väčšina európskych importov do Číny pochádza od luxusných výrobcov, ako sú Porsche, Mercedes-Benz alebo BMW.
Mliečne výrobky: Problém pre viaceré krajiny
Mliečne výrobky sú ďalšou oblasťou, pri ktorej by mohlo dôjsť k uvaleniu špeciálnych ciel. Čína nie je príliš závislá od importov, snaží sa byť sebestačná. Napriek tomu časť produkcie dováža. Približne polovicu čínskych importov mliečnych výrobkov vykrýva Nový Zéland, tretinu dodáva Európska únia. Nové clá by postihli najmä Dánsko, Holandsko, Nemecko a Francúzsko.