Čínske investície v Iráne sa za uplynulý rok desaťnásobne zvýšili, z dvesto miliónov dolárov na dve miliardy dolárov. Uviedla to v utorok iránska tlačová agentúra Tasnim s odvolaním sa na údaje tamojšej Organizácie pre zahraničné investície.

Čínske investície smerovali najmä do projektov v oblasti logistiky, infraštruktúry a baníctva, uvádza sa v správe.

Dohoda o spolupráci

Čína je pre Teherán dôležitým hospodárskym partnerom a je hlavným nákupcom iránskej ropy. Obe krajiny uzavreli v roku 2021 dvadsaťpäťročnú dohodu o spolupráci. Medzi ďalších veľkých investorov Iránu patria aj Spojené arabské emiráty a Turecko.

Teherán zároveň vlani prehĺbil svoje vzťahy s Ruskom, ktoré takisto čelí medzinárodným sankciám. Podľa západných spravodajských služieb podporuje Moskvu aj vo vojne na Ukrajine.

Krajina čelí rozsiahlym sankciám

Irán je terčom sankcií najmä pre jeho jadrový program. Reštrikcie však podnietili vedenie krajiny, aby hľadalo nových partnerov a posilnilo vzťahy s Ruskom a Čínou.

Islamská republika je teraz členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu a od začiatku roka je súčasťou združenia štátov BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika). Túto stratégiu však kritizovali aj v Iráne, kde mnohí volali po zlepšení vzťahov so Západom.

Ďalšie dôležité správy

JB 59 Saná - Stúpenci šiítských povstalcov, tzv. húsíov skandujú počas zhromaždenia na podporu Palestínčanov v Gaze a proti tomu, že USA označili húsíov za teroristickú skupinu v Saná 19. januára 2024. Americké stíhačky zasiahli v piatok už šiestykrát lokality húsíjských povstalcov v Jemene a vyradili z činnosti protilietadlové raketomety, ktoré boli pripravené strieľať. Oznámil to predstaviteľ USA. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP. FOTO TASR/AP 

Houthi supporters attend a rally in s
Neprehliadnite

Irán obišiel sankcie, využíval dve najväčšie britské banky na presun peňazí húsijským rebelom