Podnikatelia a majitelia čínskych firiem závislých od exportu sú v stave zvýšenej ostražitosti. Aj keď čínsky export zaznamenal minulý mesiac najrýchlejší rast za viac ako dva roky, tento nárast bol do veľkej miery poháňaný snahou výrobcov urýchlene dodať zásoby na kľúčové trhy v USA a Európe pred očakávanými clami. Napätie v obchode však postupne presahuje sektor vývozu a začína ovplyvňovať aj domáci trh, kde sa konkurencia pre miestnych predajcov zintenzívňuje.
Zhong Weiyi, majiteľ autosalónu, vyjadril obavy z ďalších možných obchodných reštrikcií. Podľa neho by nové americké clá donútili čínsku vládu prijať revanš, a to by mohlo zintenzívniť tlak na domáci trh: „Znamená to pre mňa menej priestoru na dýchanie, musím znižovať náklady alebo nájsť nové spôsoby, ako osloviť zákazníkov“.
Exportéri v neistote
Medzi najväčších vývozcov z Číny do USA patria firmy zamerané na elektroniku, stroje, vozidlá, plasty, odevy či hračky. Liu Boyi, výrobca čínskych hračiek, priznal, že nervozita je teraz na historickom maxime. „Posielame veľké objemy a dopyt z USA je stále silný, no každé nové zvýšenie cla nám pridáva starosti. Sme nútení znižovať náklady, strácať zisk alebo prestať vyrábať niektoré produkty,“ vysvetlil L. Boyi, ktorý sa snaží diverzifikovať na regionálne trhy ako Japonsko či juhovýchodná Ázia, kde je však dopyt oveľa menší.
Problémy vývozcov sa navyše stupňujú, pretože čínsky trh nedokáže plne absorbovať nadprodukciu. Čína už dlhodobo disponuje výrobnými kapacitami, ktoré vysoko prevyšujú miestny dopyt, a slabá spotrebiteľská dôvera po pandémii situáciu ešte zhoršila.
Štatút najvyšších výhod
Ďalšou vážnou hrozbou pre čínsky export je možnosť zrušenia štatútu krajiny s najvyššími výhodami zo strany USA. Tento štatút Číne zabezpečuje najnižšie možné clá na mnohé výrobky. Podľa štúdie Petersonovho inštitútu by jeho zrušenie mohlo znížiť rast HDP Číny až o 1,5 percenta už v budúcom roku. Odborníci upozorňujú, že v prípade odvetných opatrení by negatívny dopad pocítila aj americká ekonomika, pričom rast HDP USA by sa mohol znížiť o 0,2 percentuálneho bodu do roku 2026.
Škody, ktoré spôsobili pôvodné Trumpove clá na Čínu, už podľa inštitútu predstavujú približne tretinu potenciálneho vplyvu úplného zrušenia spomenutého štatútu. Jeho zrušenie by mohlo byť politicky atraktívnejším krokom než zavedenie rozsiahlych 60-percentných ciel, ktoré D. Trump tiež zvažuje.
Trumpove 25-percentné clá na čínsku oceľ z roku 2018 už spôsobili obrovské narušenie mnohých čínskych podnikateľov. „Ak by sa clá zvýšili na 60 percent, mohli by nás úplne zničiť,“ povedal Wang Jian, majiteľ spoločnosti vyrábajúcej strojné súčiastky pre nákladné vozidlá. Vyzýva lídrov svetových veľmocí, aby zvážili alternatívy a podporili medzinárodný obchod namiesto eskalácie obchodných konfliktov. „Vznikne tu jeden veľký neporiadok,“ predpokladá W. Jian. Situácia pre čínskych výrobcov a vývozcov je aktuálne jednou z najnáročnejších za posledné dekády.