Bývalý americký prezident Donald Trump o Afrike tvrdil, že je plná „ohavných miest“ a krajín s názvami ako „Nambia“. Keď prišlo na definovanie praktickej stratégie Washingtonu v Afrike nápadmi nehýril ani Trumpov predchodca v Bielom dome Barack Obama, a to aj napriek svojej povestnej výrečnosti a kenským koreňom, píšu Financial Times.
Bush a Clinton
Pri hľadaní nejakého konzistentného postoja amerických administratív k čiernemu kontinentu sa pravdepodobne treba vrátiť do čias Georgea W. Busha, a to najmä v súvislosti s jeho zásadovým postojom v boji proti epidémii AIDS, alebo Billa Clintonovi s jeho zákonom o raste a príležitostiach v Afrike.
Ak Spojené štáty nebolo v Afrike veľmi vidno, o niektorých iných krajinách sa to povedať nedá. Reč je najmä o Číne, ktorá sa od začiatku 21. storočia zmenila z marginálneho hráča na hlavného investora a obchodného partnera mnohých afrických krajín. Veľkú časť infraštruktúry, ktorá vznikla na celom kontinente, vybudovali čínske spoločnosti.
Málo angažovaní
Okrem ťažobného priemyslu sa americké firmy ujímali komerčných príležitostí v Afrike oveľa pomalšie ako spoločnosti z rozvíjajúcich sa krajín, ako je Turecko či India.
O svoje miesto na africkom slnku sa už dlhší čas usiluje aj Rusko, ktoré do viacerých afrických štátov vysiela svojich žoldnierov, aby tam chránili miestne diktatúry a komerčné spoločnosti pochybného charakteru.
Biden sa snaží
Súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden sa teraz snaží túto nedostatočnú angažovanosť USA v Afrike napraviť. Jeho rozhodnutie možno urýchlila aj neochota afrických štátov hlasovať so Západom a odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu (26 to odmietlo urobiť).
Washington v záujme zintenzívnenia diplomatického úsilia usporiada v decembri americko-africký summit, ktorý bude prvým po ôsmich rokoch. Biden takisto zrušil rozhodnutie Trumpovej administratívy stiahnuť americké jednotky zo Somálska a Sahelu - dvoch regiónov s pretrvávajúcou teroristickou hrozbou.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken už bol v Afriku dvakrát. Naposledy v auguste, keď navštívil Konžskú demokratickú republiku a Rwandu.
Afrika je dôležitá
Ako povedal, 54 krajín, ktoré tvoria čierny kontinent, zohráva vo svete významnejšiu úlohu, ako sa vo všeobecnosti priznáva. Do roku 2050 bude jeden zo štyroch obyvateľov našej planéty Afričan.
Ak bude väčšina Afričanov viesť spokojný život, budú zdrojom obrovskej dynamiky a nápadov. Ak však ich potreby nebudú naplnené, vyvolá to problémy spojené s nekontrolovanou migráciou a nezastaviteľným odlesňovaním.