Čínske firmy, ktoré majú akcie na burzách v Spojených štátoch, budú musieť zverejňovať viac informácií ako doteraz, najmä o svojom audite. Uviedla to americká Komisia pre cenné papiere (SEC), ktorá k tomu vydala súhrn pokynov.
Bude nutné tiež oznamovať, aké má daná firma väzby na čínsku vládu
Najnovšie nariadenie americkej burzovej komisie reaguje na dlhotrvajúce spory medzi Pekingom a Washingtonom ohľadom toho, koľko informácií by mali zahraničné firmy obchodované v USA zverejňovať.
Teraz bude platiť, že firmy, ktoré využívajú služby audítorov v zahraničnej jurisdikcii, budú musieť potvrdiť, že ich tam „nevlastní ani nad nimi nemá kontrolu žiadny vládny úrad". Rovnako tak budú musieť firmy vo svojich výročných správach zverejňovať aj niektoré ďalšie informácie.
Čína vymerala technologickým firmám pokuty za nenahlásenie starých kontraktov
Burzová komisia upozornila, že pokiaľ sa firmy nebudú chcieť pokynom podvoliť alebo sa nimi nebudú riadiť tak, ako sa od nich bude vyžadovať, môžu prevádzkovatelia búrz uplatniť rôzne obmedzenia pre obchody s akciami daného podniku.
Washington má problém len s Čínou
Ostatné krajiny vychádzajú Washingtonu v ústrety, keď americké úrady zahraničnej vlády žiadajú, aby účinnejšie dohliadali na čo najpresnejšie finančné reportovanie, upozorňuje agentúra AP.
Naopak Čína americkému Úradu pre dohľad nad účtovníctvom verejne obchodovaných firiem (PCAOB) odmieta umožniť, aby mohol kontrolovať prácu čínskych audítorov.
Čínsky regulátor sa snaží vyhnúť tomu, aby USA vyradili čínske firmy z burzy
Stovky čínskych firiem si na finančných trhoch v USA zaistili už desiatky miliárd dolárov. Ich status je ale príčinou narastajúcich sporov s Pekingom.
Najnovšie nariadenie americkej burzovej komisie sa všeobecne vzťahuje na audítorské firmy, u ktorých PCAOB nemá možnosť si skontrolovať, ako spoľahlivo svoju prácu odvádzajú. Ide najmä o firmy z Číny.
Čína sa pravdepodobne tak skoro otvárať nebude. Model Pekinskej univerzity predpovedal kolaps
Americká vláda v inom nariadení tiež americkým občanom zakázala investovať do akcií, dlhopisov a ďalších cenných papierov vydaných čínskymi spoločnosťami, u ktorých sa domnieva, že sú napojené na čínsku komunistickú stranu.
Američania majú obavy, že sa Peking cez také firmy snažia získať prístup k najnovším technológiám, ktoré by potom využil na vojenské účely.