Prípadné dodávky zbraní Rusku z Číny by „výrazne poškodili“ vzťahy medzi Pekingom a Európskou úniou. Počas návštevy Pekingu to vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorú citovala agentúra AFP.

„Počítame s tým, že Čína nebude Rusku poskytovať nijaké vojenské vybavenie, a to priamo ani nepriamo, pretože všetci vieme, že vyzbrojovanie agresora by bolo v rozpore s medzinárodným právom a výrazne by to poškodilo vzájomné vzťahy,“ povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii po stretnutiach s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a premiérom Li Čchiangom.

Jej slová súviseli s obavami Západu, že Peking by mohol Rusku začať dodávať zbrane silám bojujúcim na Ukrajine.

Si Ťin-pching chce rokovať so Zelenským

Šéfka exekutívy EÚ privítala deklarovanú ochotu Si Ťin-pchinga rokovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Bolo zaujímavé počuť, že prezident Si potvrdil svoju ochotu hovoriť (s Volodymyrom Zelenským), keď na to nastanú vhodné podmienky a čas. Myslím, že je to pozitívna vec,“ povedala von der Leyenová, ktorá Peking navštívila spoločne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Čína neodsúdila konanie Ruska

Hoci Čína vystupuje v konflikte na Ukrajine ako neutrálna, konanie Ruska verejne neodsúdila a naďalej rozvíja priateľské vzťahy s Kremľom. Peking vo februári predstavil mierový plán pre Ukrajinu, avšak Spojené štáty ho odmietli, pretože podľa nich otvára Rusku cestu k udržaniu okupovaných častí Ukrajiny.

Si Ťin-pching navštívil v marci Moskvu, kde rokoval so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, no ešte stále osobne ani telefonicky nehovoril s ukrajinským prezidentom Zelenským. Počas rokovania s Macronom však deklaroval zámer spojiť sa so Zelenským, keď nato nastane vhodný čas, uviedol nemenovaný francúzsky diplomat.

Ďalšie dôležité správy

Jens Stoltenberg
Neprehliadnite

Šéf NATO varuje Čínu, aby neposkytla zbrane ruským silám