Čínske banky zintenzívnili úsilie požičiavať si krátkodobé finančné prostriedky. Je to znakom toho, že obavy z krízy hotovosti stále existujú, aj keď sa Peking snažil obchodníkov upokojiť, píše Bloomberg.
Domáci veritelia tento týždeň zdvojnásobili emisie takzvaných obchodovateľných vkladových certifikátov, čo je forma dlhu so splatnosťou od jedného do 12 mesiacov, na viac ako bilión jüanov (128,15 miliardy eur). Je to najväčšia týždenná emisia takéhoto dlhu v histórii.
Dokonca aj niektoré štátom podporované banky, ktoré zvyčajne využívajú nižšie sadzby z dôvodu nižšieho rizika, sa rozhodli zaplatiť viac. Čínska priemyselná a obchodná banka, ktorá je najväčším svetovým veriteľom z hľadiska aktív, predala šesťmesačný dlhopis s najvyšším výnosom práve v roku 2023.
Minulý týždeň sa na krátky čas objavila kríza likvidity, keď si niektoré menšie finančné inštitúcie museli požičať krátkodobú hotovosť s 50-percentnou sadzbou. Hoci sa Čínska ľudová banka snažila upokojiť situáciu tým, že zvýšenie sadzieb bolo dočasné, obavy z nedostatku hotovosti pretrvávajú, keďže vláda pokračuje vo vydávaní dlhopisov, aby podporila ekonomiku. „Čínsky bankový sektor stále potrebuje hotovosť“ po tom, ako pôžičky zdraželi, povedal hlavný ekonóm investičnej banky Citic Securities Ming Ming.
Čína síce skĺzla späť do deflácie, ale Peking sa predajom vládnych dlhopisov snaží obmedzovať volatilitu peňažného trhu. Podľa výpočtu agentúry Bloomberg čínska ústredná a miestne vlády predávali v októbri dlh najrýchlejším tempom tento rok.
Guvernér Čínskej ľudovej banky Pchan Kung-šeng sa snažil trhy uistiť aj na fóre v Pekingu, kde zopakoval, že Čína použije viacero menových nástrojov na udržanie primerane vysokej likvidity.
Centrálna banka pravdepodobne zníži pomer povinných minimálnych rezerv o 25 bázických bodov, aby doplnila likviditu do konca roka, povedala Serena Čou, hlavná ekonómka v spoločnosti Mizuho Securities Asia. Myslí si takisto, že čínska centrálna banka vloží hotovosť prostredníctvom operácií na voľnom trhu a strednodobých nástrojov likvidity. „Ekonomika je stále v počiatočnom štádiu oživenia a kríza likvidity to všetko môže zvrátiť,“ dodala.