Dovážané autá, predovšetkým z Číny, sa hromadia v európskych prístavoch, z ktorých sa stávajú „parkoviská“. Dôvodom je, že automobilky a distribútori zápasia so spomalením predaja, logistickými problémami či nedostatkom vodičov nákladných vozidiel.

„Distribútori áut čoraz častejšie využívajú prístavné parkoviská ako depo. Namiesto toho, aby sa autá skladovali u predajcov,“ uviedli pre Financial Times predstavitelia správy prístavov Antverpy-Brugy, ktorej prístav v Zeebrugge na pobreží Belgicka je najrušnejším európskym dopravným uzlom pre dovoz áut. Všetky veľké prístavy pre autá bojujú s preťažením, dodali bez toho, aby bližšie špecifikovali krajinu pôvodu vozidiel.

Niektorí manažéri automobilového priemyslu uviedli, že čínski výrobcovia automobilov nepredávajú svoje vozidlá v Európe tak rýchlo, ako očakávali, čo je hlavným dôvodom prebytku v prístavoch. „Čínski výrobcovia elektrických vozidiel využívajú prístavy ako parkoviská,“ povedal nemenovaný manažér dodávateľského reťazca automobilov.

Niektoré elektromobily čínskej značky zostávajú v európskych prístavoch až 18 mesiacov, kým ich nepredajú distribútorom alebo koncovým používateľom. „Je to chaos,“ uviedla ďalšia osoba oboznámená so situáciou. Generálny tajomník Čínskej asociácie osobných automobilov Cchuej Tung-šu potvrdil, že „vnútrozemská lodná doprava na európske trhy je pre nich náročná“. Zdôraznil, že čínski výrobcovia musia zlepšiť svoje predajné služby.

Kolaps na dovozných termináloch prichádza v čase, keď mnohí čínski výrobcovia automobilov ako napríklad BYD, Great Wall, Chery a SAIC, plánujú zvýšiť export do Európy, aby udržali svoje továrne v Číne v prevádzke a aby využili dopyt regiónu po elektrických autách. Vývoz áut z Číny bol v roku 2023 o 58 percent vyšší ako rok predtým. V prvých dvoch mesiacoch tohto roka patrili medzi hlavné exportné destinácie čínskych batériových áut, plug-in hybridov a vodíkových vozidiel Belgicko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a Holandsko.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Johannesburg - Čínsky minister obchodu Wang Wen-tchao prichádza na trojdňový summit BRICS v Johannesburgu v stredu 23. augusta 2023. Skupina BRICS otvorila v utorok v Johannesburgu summit, ktorý sa má podľa očakávania zameriavať na rozšírenie tejto aliancie a na zvýšenie obchodu v lokálnych menách. V súčasnosti tvorí túto alianciu rozvíjajúcich sa ekonomík Brazília, Rusko, India, Čína a JAR.  Na summite sa osobne zúčastňujú čínsky prezident Si Ťin-pching, brazílsky prezident Luiz Inácio Lu
Neprehliadnite

Nie dotácie, ale inovácie. Čínsky minister odmietol obvinenia z dotovania elektromobilov