Nie je vylúčené, že Spojené štáty jedného dňa prídu o vedúce postavenie v oblasti umelej inteligencie. Čínske technologické firmy sa už zapojili do boja a podarilo sa im prispôsobiť technológiu, ktorá sa „živí“ slobodnými informáciami, tak aby zapadla do čínskej informačnej bubliny.
Cenzúra v Číne môže spomaliť vývoj umelej inteligencie a obmedziť komercializáciu domácich modelov. Ani to nezabráni Pekingu využívať systémy AI tam, kde to bude považovať za potrebné. Čínsky prezident Si Ťin-pching nimi krajinu plánuje dostať z ekonomických problémov, píše Business Insider.
Upevňovanie moci
Komunistická strana Číny (KSČ) v interných dokumentoch uviedla, že použije umelú inteligenciu na formovanie reality a upevnenie moci v krajine prostredníctvom politickej represie, zvýšením dohľadu a monitorovaním odporu. Pomocou modelov AI chce dosiahnuť pokrok v priemyselnom inžinierstve, biotechnológii a iných odvetviach, ktoré KSČ považuje za produktívne.
Aj keď čínske modely AI za tými americkými zaostávajú o niekoľko rokov, stále môžu mať silný geopolitický vplyv. Existuje mnoho lídrov, ktorí zmýšľajú podobne ako Si Ťin-pching a chcú použiť umelú inteligenciu na upevnenie moci a skreslenie minulosti. Peking im s tým ochotne pomôže.
Ak budú modely AI navrhnuté podľa správnych špecifikácií, KSČ verí, že si vďaka nim posilní postavenie v krajine. Správa kyberpriestoru Číny, národný regulačný orgán pre umelú inteligenciu, preto spustila četbota vytrénovaného výlučne na politickej a ekonomickej filozofii Si Ťin-pchinga.
Ak sa ho používateľ opýta na ekonomické problémy, dostane siahodlhú odpoveď o rozdieloch medzi „tradičnými“ a „novými výrobnými silami“. Práve tieto kľúčové slová používa KSČ na zmiernenie traumy z oslabených ekonomických vyhliadok krajiny. Ak sa používateľ opýta akéhokoľvek čínskeho četbota na Taiwan, odpovie, že je súčasťou Číny.
Alternatívny svet
Pre KSČ prišlo zavedenie nového nástroja na masové monitorovanie občanov v tom najlepšom možnom čase. Podľa organizácie pre ľudské práva Freedom House zaznamenala Čína počas posledného štvrťroka 2023 rekordný počet protestov proti vládnej politike. Dokopy ich bolo 952, čo oproti predchádzajúcemu štvrťroku predstavuje nárast o 50 percent. Až 78 percent protestov sa pritom týkalo ekonomických problémov súvisiacich s trhom bývania či práce. Si Ťin-pching aj z tohto dôvodu potrebuje nájsť lepší spôsob, ako kontrolovať obyvateľov.
Všetky četboty zbierajú informácie o ľuďoch, ktorí ich používajú, ako aj o otázkach, ktoré kladú. KSČ bude môcť tieto údaje využiť vo svoj prospech z politického aj ekonomického hľadiska. Vláda ich ale neplánuje zdieľať s obyvateľmi. Bežní používatelia četbotov tak budú fungovať v akomsi alternatívnom prostredí s obmedzenými informáciami.
KSČ totiž vytvorila systém na reguláciu umelej inteligencie, ktorý je dostatočne flexibilný na to, aby hodnotil veľké jazykové modely a zároveň dosť prísny na to, aby kontroloval vygenerované výstupy. Akákoľvek umelá inteligencia určená pre verejnosť musí byť zaregistrovaná a schválená Správou kyberpriestoru Číny. Registrácia zahŕňa poskytnutie informácií o tom, na akých súboroch údajov bol model vytrénovaný a aké testy vykonal. Cieľom je nastaviť kontrolné mechanizmy, ktoré dajú KSČ právomoc rozhodnúť o tom, aké výsledky budú četboty generovať.