Výhodou vakcíny od čínskej spoločnosti Sinopharm je, že vyvoláva silnú reakciu imunitného systému človeka, povedala v pondelok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. Podľa agentúry MTI na on-line tlačovej konferencii operačného štábu Müllerová zdôraznila, že široká antigénová paleta vakcíny prispieva k masívnemu aktivovaniu imunity. „Mnohí vyjadrili nádej, že táto vakcína dokáže poskytnúť dlhodobejšiu a kvalitnejšiu ochranu, čo však ukáže iba budúcnosť," dodala.

Šéfka úradu zdravotníctva podotkla, že aj maďarskú očkovaciu látku proti koronavírusu SARS-CoV-2 pripravujú zhodnou technológiou, akú použila spoločnosť Sinopharm. Viacerí obvodní lekári v Maďarsku prejavili námietky voči čínskej protikoronavírusovej vakcíne, ktorou by mali začať tento týždeň očkovať, informoval denník Népszava.

WA 15 archív Peking - Vedkyňa kontroluje ampulky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 čínskej firmy Sinopharm v Pekingu. Riaditelia známych japonských firiem sa údajne dali tajne zaočkovať vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm proti chorobe COVID-19, ktorú ešte tamojší regulačný úrad neschválil. V utorok 5, januára 2021 o tom informoval britský denník The Guardian s odvolaním sa na článok japonského denníku Mainiči šimbun. FOTO TASR/AP 

In this photo Dec. 25, 2020 released by Xinhua News Agency
Neprehliadnite

Viacerí lekári v Maďarsku majú z čínskej vakcíny obavy

Denníku lekári uviedli, že k vakcíne je k dispozícii len maďarský preklad čínskeho popisu výrobku, avšak nie stanovisko maďarského orgánu, ktorý povolenie na domáce použitie udelil v mimoriadne zjednodušenom procese.

Ako dodali, vakcínu nebudú nikomu odporúčať a podajú ju iba tomu, kto ju bude vyslovene požadovať. Prvá zásielka čínskej vakcíny na zaočkovanie 275.000 ľudí dorazila do Maďarska 16. februára. Celkový počet infikovaných v Maďarsku do pondelka stúpol na 405 646 a úmrtí na 14 347. Proti SARS-CoV-2 zaočkovali dosiaľ 453 457 ľudí, z ktorých 201 005 dostalo aj druhú dávku vakcíny.