Obchodovanie s akciami zadlženej čínskej developerskej spoločnosti China Evergrande Group na burze v Hongkongu bolo dnes obnovené. Developer totiž oznámil, že rozhodnutie vlády nechať zbúrať 39 budov v letovisku v provincii Chaj-nan neovplyvní jeho zostávajúce projekty v tejto oblasti.
Akcie spevnili
Informovala o tom agentúra Reuters. Akcie firmy v reakcii na oznámenie spevnili až o desať percent, ku koncu obchodovania ale väčšinu ziskov zmazali. Firma tiež oznámila, že jej zazmluvnené tržby za rok 2021 sa oproti predchádzajúcemu roku prepadli o 39 percent na 443 miliardy jüanov.
Zadlžená čínska spoločnosť Evergrande pozastavila obchodovanie akcií v Hongkongu
Obchodovanie s akciami firmy bolo pozastavené v pondelok a dnes ráno. Firma v pondelok uviedla, že obchodovanie bude obnovené po zverejnení interných informácií. V pondelok firma potvrdila správu, že jej úrady nariadili 30. decembra zbúrať 39 budov v rezorte na ostrove Ocean Flower, v ktorom už za výstavbu viac ako 60 000 domov utratila 81 miliárd jüanov.
Čínsky developer Evergrande je podľa S&P v platobnej neschopnosti
Dôvod príkazu na demoláciu nebol zverejnený. Podľa agentúry AP bol komplex budov postavený nevhodne av rozpore so zákonom. Evergrande v Číne bývala najvýznamnejším developerom, teraz však zápasí so záväzkami v prepočte za viac ako 300 miliárd dolárorv a je najzadlženejšou realitnou firmou na svete. Jej pád by tak mohol zasiahnuť celý čínsky realitný sektor a rozšíriť sa aj mimo neho.
Problémy s predajom aktív
Firma neuviedla žiadne podrobnosti o strate, ktorú jej rozhodnutie o demolácii budov môže spôsobiť. Dodala, že iných budov na ostrove sa rozhodnutie netýka. Ohľadne svojej likvidity dodala, že bude naďalej aktívne udržiavať komunikáciu s veriteľmi. Evergrande uvádza, že disponuje aktívami v hodnote 2,3 bilióna jüanov a že jej dlh dosahuje dva bilióny jüanov.
Podiel predsedu predstavenstva Evergrande klesol po vynútenom predaji akcií
Má ale problémy s dostatočne rýchlym predajom aktív, aby mohla včas platiť držiteľom dlhopisov. Výstavba niektorých projektov bola dočasne pozastavená, keď sa dodávatelia sťažovali, že nedostávajú zaplatené. Pred kanceláriami firmy v meste Kuang-čou dnes taktiež protestovala zhruba stovka investorov do finančných produktov firmy.
Mnohí sa obávajú, že ich výnosy budú obetované, aby firma mohla udržať svoje realitné projekty nad vodou. Dav nespokojných investorov kričal „Evergrande, vráť nám naše peniaze!". Rovnaké heslo použili investori a dodávatelia pri proteste vlani na jeseň, keď sa finančná situácia firmy zhoršila.
Akcie Evergrande sa strmo prepadli, blíži sa odklad splatnosti kupónu
Firmu Evergrande, predtým známu ako Hengda Group, založil v roku 1996 Chuej Kcha-len. To je miliardár a podnikateľ známy aj pod menom Sü Ťia-jin. Z malej lokálnej firmy vyrástol realitný gigant, hlavne ale za pomoci požičaných peňazí.