V auguste, krátko po tom, ako sa objavili správy, že spoločnosť Country Garden Holdings zasiahli finančné problémy, sa 38-ročná Chuaj-lan vybrala na stavenisko v provincii Šan-tung, kde mala so svojou rodinou zakrátko bývať. Skrčila sa pod drôtený plot, vyšla hore schodmi na neďalekú strechu a naskytol sa jej pohľad, z ktorého sa jej prudko rozbúšilo srdce. Nečinné žeriavy. Betónové dosky prekrývala tráva vysoká po členky. Bahenná jama.

„Budú z nás bezdomovci?“ pýta sa Chuaj-lan spolu s ďalšími záujemcami o bývanie, ktorí mali mať v danej lokalite byty. Bloomberg informuje, že Country Garden už prepustila približne 70-tisíc zamestnancov a zastavila väčšinu prác. Tí ľudia, ktorí jej ostali, vstúpili po dvoch mesiacoch bez mzdy do štrajku s tým, že požadujú zaslúženú odmenu za vykonanú prácu. Nezaujíma ich, že zamestnávateľ im nemá z čoho zaplatiť. Nepomohla ani žiadosť o kapitálovú injekciu od štátu. Zostali sklamaní.

Už viac ako dve desaťročia boli nehnuteľnosti motorom čínskeho ekonomického rastu. Sektor sa však nesie na vlne poháňanej dlhmi, ktoré sa v roku 2019 vyšplhali do výšky 52 biliónov dolárov, čo predstavuje štvrtinu produkcie krajiny. Svetoví investori naliali viac ako 180 miliárd dolárov do dlhopisov. Ale za posledné tri roky mala vládna kampaň pre kontrolu dlhmi zaťaženého sektora dramatické dôsledky. Sektor nehnuteľností sa scvrkol o približne desať percent, prepadli sa aj akcie, čo vymazalo všetky zisky dosiahnuté počas obrovského znovuotvorenia ekonomiky po pandémii koronavírusu.

Obeť čínskeho modelu financovania

Spoločnosť Country Garden bola v tomto všetkom popredným hráčom. V čase najväčšieho rozmachu developer zamestnával 130-tisíc ľudí, postavil ubytovanie pre desaťtisíce rodín a nahromadil záväzky v hodnote 240 miliárd dolárov.

„Neúspech takého veľkého developera spojený s ďalším zhoršením tržieb a cien je jasným znakom toho, že trh s nehnuteľnosťami sa tak ľahko nepozviecha,“ povedala hlavná ekonómka spoločnosti Natixis pre ázijsko-tichomorskú oblasť Alicia García-Herrero. Country Garden „sa stal obeťou modelu financovania nehnuteľností, ktorý Čína vyvinula,“ dodala.

Stovky miliónov ľudí nadobudli predstavu, že ceny nehnuteľností v Číne môžu len stúpať, pričom podľa toho sa snažili nasmerovať aj svoju kariéru, rodinu, sny a odkladali si peniaze na svoje budúce bývanie. Vlastníctvo domu sa stalo hlavnou ašpiráciou miliónov čínskych rodín.

Čínsky trh s nehnuteľnosťami bol komercializovaný v roku 1998 a o tri roky neskôr bola krajina prijatá do Svetovej obchodnej organizácie. Do roku 2005 sa jej HDP viac ako zdvojnásobil. Stavebníctvo prekvitalo. Keď milióny ľudí zaplavili veľké mestá, miestne samosprávy generovali príjmy z predaja ďalších pozemkov developerom. Po celej krajine zmizli polia pod úplne novými, luxusnými obytnými komplexmi s názvami ako Palm Springs, The River Seine a Park Avenue.

Gigant Country Garden bol jedným z nových podnikov, ktoré chceli na sektore nehnuteľností zarobiť veľké peniaze. Založil ho Yeung Kwok Keung v roku 1992. Bývalý chovateľ dobytka a betonár, ktorý sa neskôr presadil v miestnej štátnej stavebnej firme.

Tržby Country Garden sa za tri roky do roku 2007 viac ako päťnásobne zvýšili, čím sa spoločnosť zmenila na najziskovejšieho developera v Číne. Jeho počiatočná verejná ponuka v Hongkongu v tom roku vyniesla 14,8 miliardy hongkongských dolárov (1,79 miliardy eur) a z 25-ročnej Jang Chuej-jenovú – Yeungovej dcéry a budúcej riaditeľky spoločnosti – sa stal najbohatší človek v krajine.

Kríza likvidity

Aj keď zvyšok sveta zachvátila finančná kríza, tempo urbanizácie Číny zostalo frenetické. Country Garden sa začala ďalej rozširovať do menších miest po celej krajine. Avšak, čínska ekonomika v roku 2015 spomalila; stala sa silne závislou na sektore nehnuteľností. Do roku 2020 predstavoval takmer 80 percent aktív domácností. Ceny však vzrástli výrazne nad možnosti mnohých mladších ľudí čo i len pomyslieť na kúpu bytu.

„Vládna politika povzbudila developerov, spoločnosti a domácnosti, aby sa správali tak, ako keby tento sektor mal iba pozitívny vplyv,“ povedal George Magnus, autor knihy Red Flags: Why Xi’s China is in Toopardy. Banky koncom roka 2020 sprísňovali financovanie pre developerov, keď obavy o likviditu ďalšieho giganta China Evergrande Group vyvolali ešte rozhodnejšie obmedzenia. Politika Pekingu s cieľom zníženia dlhu na nehnuteľnostiach, ešte viac udusila financovanie pre 105-tisíc developerov v krajine. Predaj domov sa v nasledujúcom roku začal spomaľovať, pričom kovidové blokády len priliali olej do ohňa.

Zúrila kríza likvidity. V decembri Evergrande skrachoval spolu s množstvom ďalších realitných firiem. Globálni držitelia dlhopisov, ktorí poskytovali hlavný zdroj financovania nehnuteľností, boli vystrašení. Napokon 200-miliardový trh s dlhopismi nehnuteľností takmer zmizol. Dokonca aj špičkové firmy sa začali dostávať do problémov.

Medzi nimi bola aj Country Garden. Dlhoročná stratégia zamerania sa na menšie mestá zlyhala – mestá tretej a štvrtej úrovne, ktoré predstavujú viac ako dve tretiny príjmov spoločnosti, sú oveľa náchylnejšie na pokles cien ako ich väčšie náprotivky. Čoskoro nahnevaní kupujúci bojkotovali hypotekárne splátky na viac ako 320 nedokončených stavebných projektov v stovke miest spravovaných developermi vrátane Country Garden.

Ceny čínskych domov v októbri klesli najviac za sedem rokov. Úrady prišli so 16-bodovým plánom na podporu likvidity developerov v priebehu týždňov, ale bolo to príliš málo a príliš neskoro.

Nevie, čo povedať dcéram

Zakladateľ Country Garden Yeung predniesol v novembri hodinový príhovor k svojim zamestnancom a uistil ich, že napokon „uvidia svetielko na konci tmavého tunela“. To najhoršie však ešte len malo prísť. V septembri poklesli predaje firmy o 81 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Klesol aj osobný majetok Yeungovej dcéry, podľa Bloomberg Billionaires Index od roku 2021 o 86 percent na 4,6 miliardy dolárov.

Rodina naznačila, že na záchranu Country Garden je ochotná dať z vlastného vrecka, no na osud tejto firmy je napojených aj množstvo ďalších. Nádejná majiteľka jedného z nedostavaných bytov Chuaj-lan prišla začiatkom tohto roka o prácu, čím sa pre ňu mesačná splátka hypotéky stala veľkou záťažou. Byt, ktorý kúpila, už zo štvrtiny stratil na svojej hodnote. Niekedy navštívi stavenisko aj trikrát denne. „Keď sa ma moje dcéry pýtajú, kedy sa môžu presťahovať do nového bytu, neviem, čo im mám povedať,“ povedala.

„Ak by som dostala ďalšiu šancu, neverila by som žiadnemu developerovi, aj keby bol taký veľký ako Country Garden,“ uzavrela Chuaj-lan.

Ďalšie dôležité správy

Freight Train Loaded With Imported Timber Arrives In Lanzhou
Neprehliadnite

Nová Hodvábna cesta vygenerovala kontrakty za dva bilióny dolárov, tvrdí Čína