Bezposádková čínska kozmická loď Tchien-wen-1 sa v stredu dostala na obežnú dráhu Marsu. Je to už druhá kozmická loď za posledné dva dni, ktorá sa priblížila k Červenej planéte. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na čínske štátne médiá. Ide o najnovší úspech ambiciózneho vesmírneho programu Číny. Tchien-wen-1 sa dostala na obežnú dráhu Marsu po takmer sedemmesačnom lete; z južnej Číny odštartovala vlani v júli.

Súčasťou kozmickej lode Tchien-wen-1 sú 240-kilogramový pristávací modul a diaľkovo ovládané vozidlo (rover). Po pristátí plánovanom v máji budú skúmať povrch Marsu, ako aj horniny do hĺbky 100 metrov a atmosféru planéty.

WA 1 Mys Canaveral - Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, odkiaľ prepraví štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v nedeľu 15. novembra 2020. Loď Crew Dragon, ktorú na obežnú dráhu nesie raketa Falcon 9, privezie na ISS amerických astronautov Michaela Hopkinsa, Victora Glovera a Shannon Walkerovú a Japonca Soičiho Nogučiho. K stanici by mali doraziť v pondelok neskoro večer - po 27 a pol hodine plne autom
Neprehliadnite

SpaceX s rekordom. Na obežnú dráhu vyniesol 143 satelitov

Úspešná bola aj misia Spojených arabských emirátov (SAE). Ich sonda nazvaná Amal (Nádej) sa v utorok po prekonaní takmer 500 miliónov kilometrov tiež úspešne dostala na obežnú dráhu planéty Mars. Ide o prvú medziplanetárnu misiu arabskej krajiny. Úlohou sondy Amal počas najmenej dvoch rokov bude z obežnej dráhy skúmať atmosféru Marsu a monitorovať klimatické zmeny.

Budúci týždeň 18. februára by malo na povrch Marsu zosadnúť robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Súčasťou technického vybavenia sondy je aj malá helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť).