Afganská vláda sa dohodla s čínskou firmou Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas (CAPEIC) na ťažbe ropy na severe krajiny. Je to prvá významná zmluva o ťažbe v surovinovom odvetví podpísaná so zahraničnou firmou od roku 2021, keď vládu v krajine prevzalo hnutie Taliban. Dohoda na 25 rokov posilňuje ekonomickú angažovanosť Číny v regióne, informoval server televízie BBC.
Zmluva o ťažbe medzi Čínou a Afganistanom
CAPEIC bude podľa dohody ťažiť ropu v povodí rieky Amudarja, povedal hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. Čínska veľvyslankyňa v Afganistane Wang Jü na tlačovej konferencii dodala, že zmluva o ťažbe je dôležitým projektom medzi Čínou a Afganistanom. Čínska štátna spoločnosť rokuje aj o prevádzkovaní bane na meď na východe krajiny.
Odhaduje sa, že Afganistan disponuje prírodnými zdrojmi v hodnote viac ako jeden bilión dolárov. Je medzi nimi zemný plyn, meď a kovy vzácnych zemín. Veľká časť týchto zásob ale zostáva nevyužitá kvôli nepokojom, ktoré v krajine trvajú desiatky rokov.
Čína neuznáva afganskú vládu Talibanu
Peking oficiálne neuznal afganskú vládu Talibanu, ale má v krajine významné záujmy. Afganistan sa nachádza v centre regiónu dôležitého pre čínsku iniciatívu nového Hodvábneho chodníka, ktorú v roku 2013 spustil čínsky prezident Si Ťin-pching. Rozvojovým krajinám poskytuje finančné prostriedky na budovanie infraštruktúry, ako sú prístavy, cesty a mosty.